Mesiac september je už tradične venovaný na našej škole účelovým cvičeniam a kurzom na ochranu života a zdravia. Každý deň účelového cvičenia žiaci vykonajú presun po rôznych trasách na rôzne miesta v rámci kotliny. Na určených miestach sa žiaci rozdelia do rôznych skupín kde sa vykonávajú praktické ukážky a cvičenia ako 1 pomoc poranenému, orientácia v neznámom teréne a základné pravidlá pri evakuácií v prípade civilného ohrozenia.
Kurzy na ochranu života a zdravia
- 2
Ak stužková, tak v Prahe!
Tieto dve naoko nespojiteľné skutočnosti sme sa rozhodli ako 4. C spojiť a 6. septembra 2024 sme sa vybrali do Prahy, aby sa tento cieľ uskutočnil. Po 6-hodinovej ceste vlakom sme sa nedočkavo dostavili na hotel a pripadali sme si ako hviezdy. Krásne izby, na najvyššom poschodí bazén, a to sme nespomenuli raňajky! V Prahe sme preskúmali rôzne zákutia: reštaurácie, historické pamiatky i obchodné domy, kým nastal čas vyraziť z hotela do Café Louvre a tam absolvovať stužkovú slávnosť. Mimochodom, zablokovali sme tam cestu aj obľúbenému hercovi našej triednej, to sa nepodarí hocikomu. J
Každému z nás začalo dochádzať, že už je to naozaj tu. Príhovor triednej, pripínanie stužiek, príhovor žiakov... trochu stresu a po oficiálnej časti večera. Čarovným zakončením bola prechádzka po Karlovom moste pri západe slnka. ♡
Stužková v Prahe nám dala veľa zážitkov, upevnila naše vzťahy a odnášame si odtiaľ nezabudnuteľné spomienky. Ďakujeme našej triednej pani učiteľke Tatiane Sarnovskej, že nám umožnila túto slávnosť v Prahe zorganizovať a tiež pani učiteľke Márii Bročkovej, že šla s nami.
Daniela Adamčíková, Zuzana Hamzová, Simona Štetková, Timotej Vaňko, 4. C
1
Divadelné predstavenie – Hey people!
Dňa 17.9. 2024 sa študenti 1. – 4. ročníka našej školy zúčastnili divadelného predstavenia v anglickom jazyku pod názvom Hey people! Táto inscenácia je inšpirovaná dielom českého autora Karla Čapka, ktorého témy rasizmu, kolonializmu či mravných hodnôt majú čo povedať aj dnešnej mladej generácii. Čapkova predloha ponúkla v prevedení mladých hercov študentom aj originálny humor, ktorý sa skrýval v sci-fi príbehu o mlokoch (salamandrách), ktoré postupne pod vplyvom ľudí nadobudli rovnaký intelekt ako oni.
Popri sledovaní predstavenia si zároveň overili úroveň svojich jazykových schopností a popritom načerpali inšpiráciu na ústnu maturitnú skúšku z anglického jazyka. Okrem obohatenia slovnej zásoby v anglickom jazyku však inscenácia ponúkla aj otázky na zamyslenie: Môže sa niečo také naozaj stať? Poučíme sa ako ľudia zo svojich chýb?
Príbeh ponúkol študentom aj hlbší pohľad do témy zodpovednosti jedinca a jeho schopnosti ovplyvniť tok dejín svojimi rozhodnutiami. Naši študenti tak boli nepriamo vyzvaní k zamysleniu sa nad ich vlastnou úlohou v spoločnosti a vplyvu ich konania na svet okolo nich.
Študentom sa predstavenie páčilo o čom svedčil aj potlesk, ktorým odmenili účinkujúcich po skončení predstavenia.