• DEŇ NARCISOV

• tento rok pripadol na štvrtok 18. apríla 2024 a niesol sa v znamení žltej farby na podporu tých, ktorí  čelia  onkologickému ochoreniu. Deň narcisov spája ľudí v úsilí predchádzať tejto zákernej chorobe, včas ju diagnostikovať, podporovať jej účinnú liečbu a starať sa o postihnutých.

Do zbierky sa zapojila aj naša škola najmä vďaka ochote a prístupu našich štyroch dobrovoľníčok. Dievčatá okrem svojho prideleného miesta (Lidl Martin), zavítali aj do priestorov školy.

Vďaka patrí nielen žiakom a zamestnancom školy, ktorí sa do zbierky zapojili a pomohli tak zmeniť štvrtok osemnásteho na lepší deň, ale aj našim dobrovoľníčkam Alexandre, Natálii, Viktórii a Natálii z 2.C triedy.

• Matematický klokan

• Aj v tomto školskom roku zavítal do našej školy Matematický  klokan.  V matematickej súťaži si 26. marca 2024 naši žiaci porovnali  matematické vedomosti s rovesníkmi na štyroch kontinentoch. Súťažilo 19 žiakov v dvoch kategóriách: Kadet 012 (žiaci prvého a druhého ročníka)  – 12 žiakov   a Junior 034 (žiaci tretieho a štvrtého ročníka) – 7 žiakov. V najväčšej medzinárodnej  matematickej súťaži na svete sa spomedzi našich žiakov najlepšie umiestnili:   Adam   Galgaňák   – 2.B, Nina Hrabovská – 1.C   v kategórii   Kadet  a  v kategórii Junior   Hugo Jozef  Sekanina – 2.B.

Srdečne všetkým súťažiacim blahoželáme a tešíme sa na ďalšie kolo v  budúcom školskom roku.

Mgr. Zdenka Šrancová

• Pocta pre školu a zelenú energiu

•   Štátny inštitút odborného vzdelávania v Bratislave (ŠIOV) v rámci Plánu obnovy a odolnosti Slovenskej republiky v oblasti REPowerEU vybral spomedzi slovenských stredných škôl sedem v rámci realizácie zaujímavého projektu prechodu na zelenú energiu. Z nášho kraja sa do úzkeho výberu dostala Stredná odborná škola stavebná zo Žiliny a Spojená škola z Martina ako jediná z turčianskeho regiónu. Na slávnostnom podpise memoranda o spolupráci oboch stredných škôl so ŠIOV-om bola prítomná predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja Erika Jurinová, riaditeľ ŠIOV-u Branislav Hadár a riaditeľ Spojenej školy v Martine Milan Žingor.

Pre slovenské školy znamená podpísanie memoranda zlepšenie vzdelávania a zvýšenie kvality výučby žiakov v študijnom odbore Technik energetických zariadení budov. Na martinskej strednej odbornej školy v tomto odbore študuje už tretí rok 23 žiakov. Martinská Spojená škola patrí na Slovensku medzi najmodernejšie a najlepšie vybavené. Nové učebné priestory, zrekonštruované dielne vybavená najmodernejšou technikou sú predpokladom, že študenti sa môžu vzdelávať na najvyššej úrovni. A práve podpísanie memoranda so ŠIOV-om a Žilinským samosprávnym krajom prináša nové možnosti. Do školy sa do konca júna t. r. dostane ďalšia finančná „injekcia“. Projekt je pre obe krajské školy dotovaný čiastkou 2 mil. €. Ako povedala „županka“ kraja Erika Jurinová, Spojenú školu považuje za najpripravenejšiu pre realizáciu projektu.

• Pripomenuli si oslobodenie

• Pri príležitosti oslobodenia Martina 11. apríla 1945 pripravili pedagógovia a žiaci Spojenej školy v Martine spomienkovú akadémiu, na ktorej si pripomenuli hrdinský boj Čechov a Slovákov počas oslobodzovacích bojov o našu krajinu. Na tejto slávnosti sa zúčastnil aj primátor Martina Ján Danko, poslanec za ŽSK a mesto Martin Tomáš Zanovit, predseda OV SZPB v Martine Peter Mojtek a ďalší hostia. Po zaujímavom kultúrnom programe, ktorý pripravili žiaci školy pod vedením pani učiteľky Márie Bročkovej porozprával žiakom o oslobodzovacích bojoch v Turci predseda OV SZPB v Martine Peter Mojtek. Výbornú kulisu vytvorili členovia Klubu bojovej histórie z Martina „Bojovník“.  Martin a vlastne celý Turiec sa podarilo úplne oslobodiť od fašistických vojsk jednotkám Červenej armády, 1. čsl. armádnemu zboru a rumunskej kráľovskej armáde. V bojoch o oslobodenie Turca padlo 420 domácich obyvateľov, celkovo padlo v Turčianskej záhradke 715 vojakov a občanov. Nemci počas bojov o náš región vypálili obce Sklabinský Podzámok, Brčná, vilovú štvrť Pod stráňami, časť obcí Priekopa, Lipovec, Kaľamenová, Blatnica, Vrútky. Po ústupe Nemcov bolo v Turci odhalených 8 masových hrobov. V masovom hrobe pri Turčeku sa našlo 118 obetí, na Bukovinách nad Martinom 48 obetí a v druhom 28 obetí, Pod stráňami 22 obetí. Celkový počet ďalších popravených je takmer 400.