• Valentínska kvapka krvi

6. 2. 2024

Milí kolegovia a študenti,

blíži sa Valentín a s ním aj konanie dobrých skutkov. Nakoľko sa nám pre malý záujem nepodarilo zorganizovať už tradičnú Valentínsku kvapku krvi na škole, môžete ísť darovať krv v nedeľu 11.02.2024 do OC Tulip Martin, prípadne do NTS Martin.

Veríme, že najbližšie sa záujem o darovanie krvi zvýši a pracovníci NTS navštívia našu školu s mobilným výjazdom.

• EXKURZIA OSVIENČIM 2023

19. 12. 2023

"Zabudnúť znamená nechať ich znovu zomrieť"

Elie Wiesel

V rámci zážitkového vyučovania predmetu Dejepis, naša škola organizuje každý rok exkurziu do Osvienčimu a Krakova. Dňa 14.12.2023 žiaci druhých ročníkov sa zúčastnili exkurzie. Objekty koncentračného tábora Auschwitz a Birkenau sú pamätníkmi pripomínajúcimi svetu zvrátenosť a obludnosť nacistického režimu. Tábor v Osvienčime ( nemecky Auschwitz ) je asi najznámejší zo všetkých táborov. Bol najväčší, zomrelo v ňom najviac ľudí, ale aj najviac ľudí sa z neho zachránilo. Je to veľmi smutná kapitola ľudských dejín 20. storočia.

• VIANOČNÝ KONCERT

19. 12. 2023

Predvianočnú atmosféru na našej škole obohatila parádna akcia, ktorú organizovala študentská firma
            A NA NÁS spolu so študentskou radou našej školy. Dňa 11.12. 2023 sa uskutočnili vianočné trhy, kde
            žiaci študentskej firmy ako aj ostatní žiaci a učitelia predávali svoje výrobky, žiaci si vychutnali
            vianočný punč a potom nasledoval v kinosále vianočný koncert, kde nám svoje umenie predviedli naši
            šikovní žiaci. Kristína Slačková z II.C triedy spievala a hrala na gitare, na kachóne hral Patrik Chovan z
            triedy IV.A a Alexandra Pokrievková z II.C triedy hrala na klavíri . Bol to pre všetkých skutočne
            nezabudnuteľný zážitok.
            Prajeme krásne vianočné sviatky.

• Mladí turčianski siláci 2023

15. 12. 2023

Dňa 12 decembra 2023 sa uskutočnil 14. ročník súťaže stredoškolákov vo fitnes centre Vons gym v Martine „Mladí turčianski siláci 2023“.

Na tejto súťaži sa zúčastnili aj naši dvaja študenti Matej Klimas a Alex Rejko. Súťažili v kategórii jednotlivcov v disciplínach:

Zhyby na hrazde podhmatom

Tlak v ľahu na lavičke 60 percent z hmotnosti súťažiaceho

• Okresné kolo v bedmintone

29. 11. 2023

V mesiaci november prebieha viacero športových súťaží, na ktorých sa zúčastňujú aj naši študenti a študentky. Dňa 28.11.2023 sa uskutočnili okresné majstrovstvá v bedmintone družstiev stredných škôl okresu Martin.

Našu školu úspešne reprezentovali žiaci Nikolas Piták, Radoslav Bače a žiačky Martina Faziková, Nina Hrabovská. Vo vyrovnaných zápasoch získali cenné skúsenosti a v konkurencii družstiev stredných škôl podali dobré výkony na ihrisku.

• Hravo o finančnej gramotnosti

27. 11. 2023

4. B a 4. C sa v druhej polovičke októbra zúčastnili školských kôl hry Finančná sloboda v spolupráci s firmou OVB, ktorú reprezentoval Ing. Peter Matis a celú hru viedol a usmerňoval. Žiaci sa naučili zaujímavosti o fungovaní a vývoji na finančnom trhu, základné princípy sporenia, poistenia a investovania. Hra ich natoľko pohltila, že ani nevnímali plynúci čas a sústredili sa len na to, aby zvíťazili. Najlepšie dvojice z oboch tried sa zúčastnili aj regionálneho kola v Žiline, kde súperili s ostatnými dvojicami stredoškolákov zo Žilinského kraja. Hoci sa na stupňoch vížazov neocitli, opäť získali novú skúsenosť a to veľmi príjemnou formou súťaže.

• Aktuálne informácie, prihlášky a kontakty na zamestnávateľov zapojených v duálnom systéme vzdelávania na našej škole.
      • Netradičná literárna hodina v Turčianskej knižnici

• 03.06.2019 09:20
        •         Triedy 2.B, 2.D a 1.B sa pod vedením svojich vyučujúcich slovenského jazyka a literatúry v dňoch 17.5.2019, 22.5.2019 a 23.5.2019 zúčastnili na netradičnej hodine  v Turčianskej knižnici.

• Pripravila nám ju Mgr. Zorka Kalmanová v hudobnom oddelení  na tému Erich Maria-Remarque : Na západe nič nové. Priblížila nám život autora, literárne obdobie, v ktorom tvoril, i samotnú jeho tvorbu formou výkladu a prezentácie. Ukážky z filmu sa prelínali s čítaním ukážok z diela. Priebežne sa študenti aktívne zapájali do úloh, ktoré si pre nich pripravila.

Ide o román s tematikou  prvej svetovej vojny. Priamy rozprávač a hlavný hrdina Paul Bäumer  uvádza množstvo epizód z vojenského výcviku, budovania zákopov na západnom fronte, ako i bojových stretnutí .Psychologickosť románu spočíva v zobrazovaní citového prežívania hrdinov, ako vojna ovplyvňuje ich životy, mení ich z detí na zatrpknutých dospe-lých, zobrazuje ich duševnú bolesť pri strate priateľa, myšlienkové pochody pri pohľade na mŕtveho...Ide o pokus podať správu o generácii, ktorú zničila vojna - aj keď unikla jej granátom. Zanechala pocit nezmyselnosti, absurdity a neľudskosti vojnového besnenia.

Myslím, že žiaci si odniesli pekný umelecký zážitok , dozvedeli sa veľa zaujímavostí zo života a tvorby autora, ale sa mohli aj vcítiť do pocitov hlavného hrdinu diela a jeho spolužiakov v období vojny.

Verím, že na túto veľmi peknú hodinu budú žiaci ešte dlho spomínať.

PaedDr. Eva Franková

• Naspäť na zoznam článkov