• Kontakty a linky pomoci pre deti

Milí študenti,

v tejto mimoriadnej situácii – v období šírenia sa epidémie koronavírusu je dôležité, aby ste sa mohli o niekoho oprieť, porozprávať sa o svojich potrebách, problémoch, obavách, strachu, úzkosti, v prípadoch ohrozenia, zneužívania, domáceho násilia, neostávali na všetko sami. Sú tu pre Vás rodičia, starí rodičia, kamaráti, učitelia, vychovávatelia, psychológovia, rôzne online linky pomoci, kde môžete zadarmo telefonovať, písať, porozprávať sa s ľuďmi, ktorí Vám vedia pomôcť.

• Exkurzia v TTS Martin, s. r. o.

Každý mladý človek potrebuje predstavu, víziu alebo obraz toho, čomu by sa chcel v budúcnosti venovať. V prípade 2. B triedy sme túto predstavu pre odbory mechanik počítačových sietí a mechanik elektrotechnik zhmotnili 4. marca 2020 exkurziou do firmy TTS Martin, s. r. o., ktorá sa zaoberá výrobou, predajom a servisom elektrických zdrojových agregátov a kogeneračných jednotiek. Žiaci mali možnosť vidieť jednotlivé pracoviská v tejto firme, kde im pracovníci vysvetlili, ako prebieha montáž, výroba a servis ich výrobkov. Vďaka tejto exkurzii sme nahliadli do procesu výroby elektrických zdrojových agregátov, ktoré fungujú pomocou vznetového alebo zážihového motora, videli sme, ako funguje pracovisko elektromontáže a tiež skúšku agregátov. Žiaci mohli vidieť, ako môžu v budúcnosti zúročiť a využiť svoje vedomosti a zručnosti a tiež, že je na každom, či sa chce posunúť dopredu a vzdelávať sa

• 42. ročník Stredoškolskej odbornej činnosti

Táto súťaž má u nás dlhoročnú tradíciu, zožali sme v minulosti mnohé úspechy s našimi prácami v školskom, regionálnom, ale aj celoštátnom kole.

V školskom roku 2019/2020 sa nám do školského kola SOČ prihlásilo 9 prác, z toho je 8 konzultantov – učiteľov a 1 konzultant – majster odborného výcviku. Do súťaže sa zapojilo celkovo 13 súťažiacich z radov našich žiakov.

• „Aj my rozumieme po Anglicky!“

Dňa 2. 3. 2020 sme sa so žiakmi tretieho a štvrtého ročníka zúčastnili činohernej anglicko–slovenskej divadelnej inscenácie JACK & JOE. Žiaci si počas hry mohli utvrdiť gramatické javy a novú slovnú zásobu. Príbeh dvoch bratov bol veľmi vtipne spracovaný, doplnený vstupmi o slovnej zásobe a morálnym ponaučením na konci. Spätnou väzbou od našich študentov sme zistili, že sa im divadlo veľmi páčilo a určite by opäť prijali ďalšiu takúto možnosť navštíviť anglické predstavenie.

• Ocenenie Lukáša Kubičku

Dňa 28.11.2019 v Dolnom Kubíne sa konalo

Slávnostné oceňovanie žiakov stredných škôl za výskum, vedu a šport.

Z našej školy bol ocenený žiak štvrtého ročníka Lukáš Kubička za úspešnú reprezentáciu Slovenska a našej školy v atletike a cezpoľnom behu.

• EXKURZIA OSVIENČIM

V rámci zážitkového vyučovania predmetu Dejepis, naša škola organizuje každý rok exkurziu do Osvienčimu a Krakova. Dňa 10.12.2019 žiaci druhých ročníkov sa zúčastnili exkurzie. Objekty koncentračného tábora Auschwitz a Birkenau sú pamätníkmi pripomínajúcimi svetu zvrátenosť a obludnosť nacistického režimu.

• Netradičná literárna hodina v Turčianskej knižnici

• 03.06.2019 09:20
        •         Triedy 2.B, 2.D a 1.B sa pod vedením svojich vyučujúcich slovenského jazyka a literatúry v dňoch 17.5.2019, 22.5.2019 a 23.5.2019 zúčastnili na netradičnej hodine  v Turčianskej knižnici.

• Pripravila nám ju Mgr. Zorka Kalmanová v hudobnom oddelení  na tému Erich Maria-Remarque : Na západe nič nové. Priblížila nám život autora, literárne obdobie, v ktorom tvoril, i samotnú jeho tvorbu formou výkladu a prezentácie. Ukážky z filmu sa prelínali s čítaním ukážok z diela. Priebežne sa študenti aktívne zapájali do úloh, ktoré si pre nich pripravila.

Ide o román s tematikou  prvej svetovej vojny. Priamy rozprávač a hlavný hrdina Paul Bäumer  uvádza množstvo epizód z vojenského výcviku, budovania zákopov na západnom fronte, ako i bojových stretnutí .Psychologickosť románu spočíva v zobrazovaní citového prežívania hrdinov, ako vojna ovplyvňuje ich životy, mení ich z detí na zatrpknutých dospe-lých, zobrazuje ich duševnú bolesť pri strate priateľa, myšlienkové pochody pri pohľade na mŕtveho...Ide o pokus podať správu o generácii, ktorú zničila vojna - aj keď unikla jej granátom. Zanechala pocit nezmyselnosti, absurdity a neľudskosti vojnového besnenia.

Myslím, že žiaci si odniesli pekný umelecký zážitok , dozvedeli sa veľa zaujímavostí zo života a tvorby autora, ale sa mohli aj vcítiť do pocitov hlavného hrdinu diela a jeho spolužiakov v období vojny.

Verím, že na túto veľmi peknú hodinu budú žiaci ešte dlho spomínať.

PaedDr. Eva Franková

• Naspäť na zoznam článkov
    • Počet návštev

• Zvonenie