• Erasmus+

            13. 5. 2024

            Milí študenti,

            aj v tomto školskom roku sa môžu žiaci druhých a tretích ročníkov odborov :

            • 2682 K mechanik počítačových sietí
            • 2697 K mechanik elektrotechnik
            • 2679 K mechanik - mechatronik
            • 2426 K programátor obrábacích a zváracích strojov a zariadení
            • 2411 K mechanik nastavovač

            prihlásiť na odbornú stáž v partnerskej škole Strednej priemyselnej škole v Chrudimi, ktorá bude prebiehať v dňoch od 03.06 do 14.06.2024 v rámci programu Erasmus+ 2023 – 1 – SK01 – KA121 – VET 0000120475.

          • Deň otvorených garáží.

            7. 5. 2024

            Opäť vydarená akcia Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Martine, ktorú riaditeľstvo usporiadalo na oslavu dňa svätého Floriána alebo deň hasičov 03. 05. 2023 vo svojich priestoroch. Tejto akcie sa zúčastnili aj žiaci našej školy, konkrétne I.D a II.D triedy.

            V rámci tohto dňa si mohli s odborným komentárom prehliadnuť techniku, využívanú HaZZ, ukážky práce príslušníkov HaZZ, ukážky poskytnutia prvej pomoci a sami si vyskúšať túto pomoc prakticky. Novinkou bola ukážka vystrihovania zraneného počas fingovanej automobilovej nehody z havarovaného automobilu s obmedzeným prístupom. Bola tiež možnosť vyskúšať si hasenie vodou na cieľ.

          • DEŇ NARCISOV

            25. 4. 2024

            tento rok pripadol na štvrtok 18. apríla 2024 a niesol sa v znamení žltej farby na podporu tých, ktorí čelia onkologickému ochoreniu. Deň narcisov spája ľudí v úsilí predchádzať tejto zákernej chorobe, včas ju diagnostikovať, podporovať jej účinnú liečbu a starať sa o postihnutých.

            Do zbierky sa zapojila aj naša škola najmä vďaka ochote a prístupu našich štyroch dobrovoľníčok. Dievčatá okrem svojho prideleného miesta (Lidl Martin), zavítali aj do priestorov školy.

          • Matematický klokan

            24. 4. 2024

            Aj v tomto školskom roku zavítal do našej školy Matematický klokan. V matematickej súťaži si 26. marca 2024 naši žiaci porovnali matematické vedomosti s rovesníkmi na štyroch kontinentoch. Súťažilo 19 žiakov v dvoch kategóriách: Kadet 012 (žiaci prvého a druhého ročníka) – 12 žiakov a Junior 034 (žiaci tretieho a štvrtého ročníka) – 7 žiakov. V najväčšej medzinárodnej matematickej súťaži na svete sa spomedzi našich žiakov najlepšie umiestnili: Adam Galgaňák – 2.B, Nina Hrabovská – 1.C v kategórii Kadet a v kategórii Junior Hugo Jozef Sekanina – 2.B.

          • Pocta pre školu a zelenú energiu

            19. 4. 2024

            Štátny inštitút odborného vzdelávania v Bratislave (ŠIOV) v rámci Plánu obnovy a odolnosti Slovenskej republiky v oblasti REPowerEU vybral spomedzi slovenských stredných škôl sedem v rámci realizácie zaujímavého projektu prechodu na zelenú energiu. Z nášho kraja sa do úzkeho výberu dostala Stredná odborná škola stavebná zo Žiliny a Spojená škola z Martina ako jediná z turčianskeho regiónu. Na slávnostnom podpise memoranda o spolupráci oboch stredných škôl so ŠIOV-om bola prítomná predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja Erika Jurinová, riaditeľ ŠIOV-u Branislav Hadár a riaditeľ Spojenej školy v Martine Milan Žingor.

          • Pripomenuli si oslobodenie

            19. 4. 2024

            Pri príležitosti oslobodenia Martina 11. apríla 1945 pripravili pedagógovia a žiaci Spojenej školy v Martine spomienkovú akadémiu, na ktorej si pripomenuli hrdinský boj Čechov a Slovákov počas oslobodzovacích bojov o našu krajinu. Na tejto slávnosti sa zúčastnil aj primátor Martina Ján Danko, poslanec za ŽSK a mesto Martin Tomáš Zanovit, predseda OV SZPB v Martine Peter Mojtek a ďalší hostia. Po zaujímavom kultúrnom programe, ktorý pripravili žiaci školy pod vedením pani učiteľky Márie Bročkovej porozprával žiakom o oslobodzovacích bojoch v Turci predseda OV SZPB v Martine Peter Mojtek. Výbornú kulisu vytvorili členovia Klubu bojovej histórie z Martina „Bojovník“. Martin a vlastne celý Turiec sa podarilo úplne oslobodiť od fašistických vojsk jednotkám Červenej armády, 1. čsl. armádnemu zboru a rumunskej kráľovskej armáde. V bojoch o oslobodenie Turca padlo 420 domácich obyvateľov, celko

          • Aktivity v spolupráci so ZVJS

            26. 3. 2024

            V rámci preventívnych a orientačno – profesijných aktivít sa podarila spolupráca so ZVJS (Zbor väzenskej a justičnej stráže), konkrétne s ÚTVOS pre mladistvých Sučany.

            Dňa 15.02.2024 absolvovala skupina vybraných žiakov besedu priamo v Ústave na výkon trestu. Daná aktivita mala napomôcť k zabráneniu vzniku rizika užívania drog, poukázať na následky ich užívania, výroby a obchodovania s omamnými a psychotropnými látkami. Počas prednášok bola žiakom priblížená drogová problematika z pohľadu okresnej preventistky a okresnej prokurátorky, mohli sa zapojiť do simulovaného súdneho procesu a vypočuli si životný príbeh odsúdeného väzňa, ktorý si odpykáva trest za drogovú činnosť.

      • Aktuálne informácie, prihlášky a kontakty na zamestnávateľov zapojených v duálnom systéme vzdelávania na našej škole.
      •   Potlesk za slobodu
        • Potlesk za slobodu

        • 01.07.2016 09:23
        • Nie je v našej krajine mnoho škôl, v ktorých si pripomínajú výročie oslobodenia mesta či obce, v ktorej pôsobia.
        • Je preto chvályhodné, ak sa o nedávnej histórii svojho rodiska dozvedia žiaci a študenti nielen z publikácií, ale aj prostredníctvom akadémií a spomienkových slávností. Jednou z mála škôl, ktoré s hrdosťou poukazujú na vzopretie sa fašistickému režimu počas druhej svetovej vojny a na oslobodzovacie hnutie, je Spojená škola v Martine, zameraná na výchovu strojárskych a automobilových profesií. Strojári z Turca si každoročne pripomínajú oslobodenie Martina slávnostnou akadémiou so spomienkovým a kultúrnym programom. Martin bol oslobodený 11. apríla 1945. Tento dátum je pre Martinčanov pamätným. V ranných hodinách 11. apríla 1945 bolo vojskami  československého armádneho zboru (1., 3. a 4. brigády), jednotkami Červenej armády a Rumunskej armády za významnej pomoci II. partizánskej brigády M. R. Štefánika, ktorá operovala od augusta 1944 v pohorí Malej Fatry mesto solobodené. Na akadémii sa zúčastnil predseda Oblastnej organizácie Zväzu protifašistických bojovníkov Radomír Žingor, ktorý je synom slávneho partizánskeho veliteľa Viliama Žingora, poslanci Žilinského samosprávneho kraja, poslanci mesta Martin a ďalší hostia. Po krátkych príhovoroch hostí, ktorí načrtli úskalia bojov o Turiec, napredovanie oslobodzovacích vojsk do metropoly regiónu až po samotné oslobodenie Martina, vystúpili v hodnotnom kultúrnom programe žiaci Spojenej školy v Martine. Takmer 30 študentov pod vedením učiteľky slovenského jazyka Evy Frankovej ukázalo, ako si vedia pripomenúť a vážiť ťažký údel osloboditeľov spod fašistického jarma. Hodinový program priam dojal mnohých mladých i starších divákov a nejednému z nich sa pri sledovaní citlivých scén vykotúľala z oka slza dojatia. Ako poznamenali riaditeľ školy Jozef Zanovit, predseda Oblastného výboru Protifašistických bojovníkov v Martine Radomír Žingor, poslanec za Žilinský samosprávny kraj a mesto Martin Alexander Lilge, upozorňovanie na nebezpečenstvo vojny, na radikálne skupiny zamerané na propagáciu fašizmu sú veľmi aktuálne aj v súčasnej dobe a je našou povinnosťou proti nim bojovať všetkými možnými prostriedkami. „Zároveň je povinnosťou nás, všetkých, slávnu históriu slovenských dejín propagovať a vštepovať do myslí mladých ľudí, aby hrdý odkaz našich otcov a starých otcov naďalej pulzoval v slovenskej krvi,“ poznamenali na záver. Spontánny potlesk mladých ľudí v hľadisku im dal za pravdu.

          Dočkajú sa?

          „Veľmi živo sa zaujímam o históriu regiónu. Zvlášť citlivým je obdobie druhej svetovej vojny, okupácie a oslobodenia. Turčiansky región je známy svojim aktívnym protifašistickým odbojom. Partizánske hnutie malo v našom regióne svoju váhu a silu a ja si túto odvahu a vzdor proti okupácii veľmi ctím,“ začína rozvíjať niť riaditeľ Spojenej školy v Martine Jozef Zanovit. Je to práve jeho iniciatíva, že sa v málo známom prostredí Martinských holí začína stavať malý spomienkový pomníček dvom padlým francúzskym partizánom...

            Príbeh Georgesa Laurensa a Antoine Mariusa Jannoneho sa odohráva v slovenských horách.  V druhej polovici marca 1945 bol vytvorený partizánsky oddiel J. Záthurecký, ktorý podliehal II. partizánskej brigáde M. R. Štefánika, ako podskupina oblasti „Helena“. Veliteľom bol por. Jozef Záthurecký. Oddiel pôsobil v doline Malá pod Flochovou chatou v oblasti Martinských holí. Podskupina sa skladala zväčša z vyčerpaných Francúzov, ktorí ušli z pracovného tábora v Dubnici nad Váhom. Jej úlohou bola deštrukčná činnosť a narúšanie činnosti nemeckých jednotiek. Partizánsky tábor bol zradcom prezradený a ráno 26. marca 1945 približne o 5.30 h ho prepadli členovia špeciálnej protipartizánskej jednotky Kampfgruppe „Edelweiss“ v spolupráci s 580. Ost-Reiter-Abteilung, v ktorej bolo asi 60 vojakov. Tábor pri „Skale“ nebol dostatočne zabezpečený a vyčerpaní partizáni pravdepodobne spali. Príslušníci prepadovej jednotky prešli popri strážach a streľbou a granátmi prepadli dolný bunker s partizánmi. Georges Laurens padol, Antoine Marius Jannone žil do druhého dňa, keď ho našli partizáni. Bol ťažko ranený. Pýtal si vodu. Vypil dva dúšky a skonal. Osmich Francúzov prepadová jednotka zajala. Na streľbu reagovali aj partizáni v tábore „Na bani“ nad Záturčím, ktorí bežali svojim kamarátom na pomoc. Na mieste však našli iba zničený bunker, zabitého a zraneného Francúza. O niekoľko hodín neskôr objavili v lese premrznutých zvyšných príslušníkov tábora. Presunuli ich k oddielu „Emília“ a existencia podskupiny „J. Záthurecký“ sa skončila. Po zabitých partizánoch z krajiny galského kohúta zostala krvou skropená zem. Ich mená však nie sú zabudnuté. Svoj večný odpočinok našli na vrchu Zvonica pri Strečne.

            Miesto, kde padli obaja Francúzi, je väčšine Martinčanov neznáma. Do doliny Malá sa kráča lesnou zvážnicou, ktorá sa asi 15 minút od miesta zvaného „Hodinovka“ oddeľuje traverzom na pravú stranu a po desiatich minútach pokojnej chôdze privedie návštevníka na malú čistinku, kde stálo cez vojnu päť bunkrov. Nad nimi sa nachádza pietne miesto – kamemná tabuľa s menami a krátkym komentárom. Myšlienka dať tomuto pietnemu miestu dôstojnejší charakter vznikla pred dvomi rokmi pri cyklistickej návšteve. „Práve vtedy som dostal nápad. Ako riaditeľ školy som sa rozhodol, že si zoberieme patronát nad týmto miestom.  Z technického hľadiska naši pracovníci zhotovili stožiar pre slovenskú a francúzsku vlajku. Informačnú tabuľu graficky spracovali pracovníci spoločnosti Francesca Creation, stojany na vence pripravili naši pracovníci zo školy, podobne i lavičku, ktorá umožní návštevníkom sadnúť si a oddýchnuť pri tomto pietnom mieste,“ dodal riaditeľ školy Jozef Zanovit.

            Pri oficiálnom prebratí pietneho miesta pod „krídla“ školy sa zúčastnil predseda Oblastného výboru SZPB Radomír Žingor, poslanec za ŽSK a mesto Martin Alexander Lilge a Tomáš Zanovit, členovia SZPB, pedagógovia a žiaci Spojenej školy v Martine. Jozef Zanovit

           

          FOTOGALÉRIA

        • Naspäť na zoznam článkov
    • Skvelé! Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit
      • Prehliadka školy

    • Nedeľa 19. 5. 2024
      • Ponuka práce

      • Atletický štadión

      • Otvárame štadión! - Obrázok 1

    • Fotogaléria

        zatiaľ žiadne údaje
      • Logo národného projektu edIT 1 Logo národného projektu edIT 2

      • Partneri

      •  

         

         

    • Počet návštev

      Počet návštev: 1514073