• Aktivity v spolupráci so ZVJS

      26. 3. 2024

      V rámci preventívnych a orientačno – profesijných aktivít sa podarila spolupráca so ZVJS (Zbor väzenskej a justičnej stráže), konkrétne s ÚTVOS pre mladistvých Sučany.

      Dňa 15.02.2024 absolvovala skupina vybraných žiakov besedu priamo v Ústave na výkon trestu. Daná aktivita mala napomôcť k zabráneniu vzniku rizika užívania drog, poukázať na následky ich užívania, výroby a obchodovania s omamnými a psychotropnými látkami. Počas prednášok bola žiakom priblížená drogová problematika z pohľadu okresnej preventistky a okresnej prokurátorky, mohli sa zapojiť do simulovaného súdneho procesu a vypočuli si životný príbeh odsúdeného väzňa, ktorý si odpykáva trest za drogovú činnosť.

     • To naj z Londýna

      20. 3. 2024

      V prvý marcový týždeň sme sa žiaci prvého až tretieho ročníka našej školy vydali na potulky do sveta.

      Utorok, v skorých ranných hodinách, sme vyrazili spoznávať to naj z Londýna. Autobus bol veľmi pekný, taktiež aj páni vodiči, ktorí nás privítali s úsmevom na perách a pomohli s batožinou. Cesta do Londýna bola zaujímavá a zároveň dlhá, ale keďže sme sa s veľa ľuďmi nepoznali, tak sme sa zoznamovali a rozprávali na čo sa najviac tešíme . Veľkú časť z cesty sme prespali, okrem pár sovičiek, ktoré sa zobudili až večer.

     • Lyžiarsky výcvik Spojená škola Martin

      4. 3. 2024

      V dňoch 5 - 9. februára 2024 sa žiaci prvých ročníkov Spojenej školy v Martine zúčastnili kurzu pohybových aktivít v prírode so zameraním na zimné športy v lyžiarskom stredisku Snowland Valčianska dolina.

      Náplňou kurzu bolo naučiť každého začiatočníka základným pohybom na lyžiach a pokročilejších zdokonaliť v tom, čo už vedeli. Jeho súčasťou bolo zjazdové lyžovanie, snowboarding, pohyb a pobyt v prírode, relax. Zúčastnili sa ho žiaci z prvých ročníkov. Všetci lyžiari boli roztriedení do skupín, podľa výkonnosti, kde sa im celý týždeň venovali inštruktori. Skúsení i začínajúci lyžiari otestovali svoje schopnosti na zjazdovke, ktorá bola každý deň iná v závislosti od počasia.

     • Valentínska kvapka krvi

      6. 2. 2024

      Milí kolegovia a študenti,

      blíži sa Valentín a s ním aj konanie dobrých skutkov. Nakoľko sa nám pre malý záujem nepodarilo zorganizovať už tradičnú Valentínsku kvapku krvi na škole, môžete ísť darovať krv v nedeľu 11.02.2024 do OC Tulip Martin, prípadne do NTS Martin.

      Veríme, že najbližšie sa záujem o darovanie krvi zvýši a pracovníci NTS navštívia našu školu s mobilným výjazdom.

     • EXKURZIA OSVIENČIM 2023

      19. 12. 2023

      "Zabudnúť znamená nechať ich znovu zomrieť"

      Elie Wiesel

      V rámci zážitkového vyučovania predmetu Dejepis, naša škola organizuje každý rok exkurziu do Osvienčimu a Krakova. Dňa 14.12.2023 žiaci druhých ročníkov sa zúčastnili exkurzie. Objekty koncentračného tábora Auschwitz a Birkenau sú pamätníkmi pripomínajúcimi svetu zvrátenosť a obludnosť nacistického režimu. Tábor v Osvienčime ( nemecky Auschwitz ) je asi najznámejší zo všetkých táborov. Bol najväčší, zomrelo v ňom najviac ľudí, ale aj najviac ľudí sa z neho zachránilo. Je to veľmi smutná kapitola ľudských dejín 20. storočia.

   • Aktuálne informácie, prihlášky a kontakty na zamestnávateľov zapojených v duálnom systéme vzdelávania na našej škole.
   •  Potlesk za slobodu
    • Potlesk za slobodu

    • 01.07.2016 09:23
    • Nie je v našej krajine mnoho škôl, v ktorých si pripomínajú výročie oslobodenia mesta či obce, v ktorej pôsobia.
    • Je preto chvályhodné, ak sa o nedávnej histórii svojho rodiska dozvedia žiaci a študenti nielen z publikácií, ale aj prostredníctvom akadémií a spomienkových slávností. Jednou z mála škôl, ktoré s hrdosťou poukazujú na vzopretie sa fašistickému režimu počas druhej svetovej vojny a na oslobodzovacie hnutie, je Spojená škola v Martine, zameraná na výchovu strojárskych a automobilových profesií. Strojári z Turca si každoročne pripomínajú oslobodenie Martina slávnostnou akadémiou so spomienkovým a kultúrnym programom. Martin bol oslobodený 11. apríla 1945. Tento dátum je pre Martinčanov pamätným. V ranných hodinách 11. apríla 1945 bolo vojskami  československého armádneho zboru (1., 3. a 4. brigády), jednotkami Červenej armády a Rumunskej armády za významnej pomoci II. partizánskej brigády M. R. Štefánika, ktorá operovala od augusta 1944 v pohorí Malej Fatry mesto solobodené. Na akadémii sa zúčastnil predseda Oblastnej organizácie Zväzu protifašistických bojovníkov Radomír Žingor, ktorý je synom slávneho partizánskeho veliteľa Viliama Žingora, poslanci Žilinského samosprávneho kraja, poslanci mesta Martin a ďalší hostia. Po krátkych príhovoroch hostí, ktorí načrtli úskalia bojov o Turiec, napredovanie oslobodzovacích vojsk do metropoly regiónu až po samotné oslobodenie Martina, vystúpili v hodnotnom kultúrnom programe žiaci Spojenej školy v Martine. Takmer 30 študentov pod vedením učiteľky slovenského jazyka Evy Frankovej ukázalo, ako si vedia pripomenúť a vážiť ťažký údel osloboditeľov spod fašistického jarma. Hodinový program priam dojal mnohých mladých i starších divákov a nejednému z nich sa pri sledovaní citlivých scén vykotúľala z oka slza dojatia. Ako poznamenali riaditeľ školy Jozef Zanovit, predseda Oblastného výboru Protifašistických bojovníkov v Martine Radomír Žingor, poslanec za Žilinský samosprávny kraj a mesto Martin Alexander Lilge, upozorňovanie na nebezpečenstvo vojny, na radikálne skupiny zamerané na propagáciu fašizmu sú veľmi aktuálne aj v súčasnej dobe a je našou povinnosťou proti nim bojovať všetkými možnými prostriedkami. „Zároveň je povinnosťou nás, všetkých, slávnu históriu slovenských dejín propagovať a vštepovať do myslí mladých ľudí, aby hrdý odkaz našich otcov a starých otcov naďalej pulzoval v slovenskej krvi,“ poznamenali na záver. Spontánny potlesk mladých ľudí v hľadisku im dal za pravdu.

     Dočkajú sa?

     „Veľmi živo sa zaujímam o históriu regiónu. Zvlášť citlivým je obdobie druhej svetovej vojny, okupácie a oslobodenia. Turčiansky región je známy svojim aktívnym protifašistickým odbojom. Partizánske hnutie malo v našom regióne svoju váhu a silu a ja si túto odvahu a vzdor proti okupácii veľmi ctím,“ začína rozvíjať niť riaditeľ Spojenej školy v Martine Jozef Zanovit. Je to práve jeho iniciatíva, že sa v málo známom prostredí Martinských holí začína stavať malý spomienkový pomníček dvom padlým francúzskym partizánom...

       Príbeh Georgesa Laurensa a Antoine Mariusa Jannoneho sa odohráva v slovenských horách.  V druhej polovici marca 1945 bol vytvorený partizánsky oddiel J. Záthurecký, ktorý podliehal II. partizánskej brigáde M. R. Štefánika, ako podskupina oblasti „Helena“. Veliteľom bol por. Jozef Záthurecký. Oddiel pôsobil v doline Malá pod Flochovou chatou v oblasti Martinských holí. Podskupina sa skladala zväčša z vyčerpaných Francúzov, ktorí ušli z pracovného tábora v Dubnici nad Váhom. Jej úlohou bola deštrukčná činnosť a narúšanie činnosti nemeckých jednotiek. Partizánsky tábor bol zradcom prezradený a ráno 26. marca 1945 približne o 5.30 h ho prepadli členovia špeciálnej protipartizánskej jednotky Kampfgruppe „Edelweiss“ v spolupráci s 580. Ost-Reiter-Abteilung, v ktorej bolo asi 60 vojakov. Tábor pri „Skale“ nebol dostatočne zabezpečený a vyčerpaní partizáni pravdepodobne spali. Príslušníci prepadovej jednotky prešli popri strážach a streľbou a granátmi prepadli dolný bunker s partizánmi. Georges Laurens padol, Antoine Marius Jannone žil do druhého dňa, keď ho našli partizáni. Bol ťažko ranený. Pýtal si vodu. Vypil dva dúšky a skonal. Osmich Francúzov prepadová jednotka zajala. Na streľbu reagovali aj partizáni v tábore „Na bani“ nad Záturčím, ktorí bežali svojim kamarátom na pomoc. Na mieste však našli iba zničený bunker, zabitého a zraneného Francúza. O niekoľko hodín neskôr objavili v lese premrznutých zvyšných príslušníkov tábora. Presunuli ich k oddielu „Emília“ a existencia podskupiny „J. Záthurecký“ sa skončila. Po zabitých partizánoch z krajiny galského kohúta zostala krvou skropená zem. Ich mená však nie sú zabudnuté. Svoj večný odpočinok našli na vrchu Zvonica pri Strečne.

       Miesto, kde padli obaja Francúzi, je väčšine Martinčanov neznáma. Do doliny Malá sa kráča lesnou zvážnicou, ktorá sa asi 15 minút od miesta zvaného „Hodinovka“ oddeľuje traverzom na pravú stranu a po desiatich minútach pokojnej chôdze privedie návštevníka na malú čistinku, kde stálo cez vojnu päť bunkrov. Nad nimi sa nachádza pietne miesto – kamemná tabuľa s menami a krátkym komentárom. Myšlienka dať tomuto pietnemu miestu dôstojnejší charakter vznikla pred dvomi rokmi pri cyklistickej návšteve. „Práve vtedy som dostal nápad. Ako riaditeľ školy som sa rozhodol, že si zoberieme patronát nad týmto miestom.  Z technického hľadiska naši pracovníci zhotovili stožiar pre slovenskú a francúzsku vlajku. Informačnú tabuľu graficky spracovali pracovníci spoločnosti Francesca Creation, stojany na vence pripravili naši pracovníci zo školy, podobne i lavičku, ktorá umožní návštevníkom sadnúť si a oddýchnuť pri tomto pietnom mieste,“ dodal riaditeľ školy Jozef Zanovit.

       Pri oficiálnom prebratí pietneho miesta pod „krídla“ školy sa zúčastnil predseda Oblastného výboru SZPB Radomír Žingor, poslanec za ŽSK a mesto Martin Alexander Lilge a Tomáš Zanovit, členovia SZPB, pedagógovia a žiaci Spojenej školy v Martine. Jozef Zanovit

      

     FOTOGALÉRIA

    • Naspäť na zoznam článkov
  • Skvelé! Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit
   • Prehliadka školy

  • Štvrtok 18. 4. 2024
   • Ponuka práce

   • Atletický štadión

   • Otvárame štadión! - Obrázok 1

  • Fotogaléria

    zatiaľ žiadne údaje
   • Logo národného projektu edIT 1 Logo národného projektu edIT 2

   • Partneri

   •  

     

     

  • Počet návštev

   Počet návštev: 1422850