• Beseda 1

        • Beseda s europoslankyňou Katarínou Neveďalovou - Fotogaléria

           
          Dňa 1.10.2013 sa v Spojenej škole v Martine uskutočnila beseda s europoslankyňou Katarínou Neveďalovou na aktuálne témy o Európskej Únií v rámci projektu Euroscola. Študenti spolu s europoslankyňou rozoberali nasledovné témy: Nastávajúce voľby do Europarlamen-tu, nezamestnanosť mladých a vzdelávanie. Pani poslankyňa študentom poskytla rady, ako sa čo najlepšie uplatniť po maturite, a vysvetlila systém voľby zástupcov jednotlivých krajín do európskeho parlamentu a ako sa pracuje v parlamente. Po úvode, kde poslankyňa oboznámila zvedavých študentov so svojou prácou, zároveň študentom kládla otázky ako napríklad: Koľko má Europarlament poslancov a koľko z nich reprezentuje Slovensko, koľko členských krajín má EU, koľko má oficiálnych jazykov. Všetci prítomní živo diskutovali a dávali otázky, ktoré ich najviac zaujímali. Aké boli naše otázky?
           
          Ako pracuje Európsky parlament?
           Poslanci majú mesiac rozdelený na štyri týždne. Prvý týždeň zasadajú vo výboroch, druhý zase pracujú vo svojich politických kluboch, na tretí týždeň je rokovanie samotného Európskeho parlamentu a štvrtý týždeň poslanci cestujú do domácich krajín a na zahraničné cesty.
           
          Priblížte nám čo je náplňou vašej práce.
           „Ako som už povedala mesiac je rozdelený na štyri týždne. Prvý týždeň zasadám vo výbore pre vzdelanie, “ hovorí poslankyňa Neveďalová a ďalej dodávala, že v dnešnej dobe je vzdelanie prioritné. Najväčšie uplatnenie si nájdu študenti jazykov a informačných technológií.  „Druhý týždeň sa uskutočňuje zasadanie politických skupín, spolu je ich 7. Počas tejto schôdze sa hlasuje o návrhoch z výborov. Tretí týždeň je zasadnutie Európskeho parlamentu kde sa návrhy podané politickými skupinami prerokúvajú a následne schvaľujú alebo zamietajú. Počas štvrtého týždňa, ktorý sa koná raz sa dva mesiace, volá sa zelený, poslanci cestujú na zahraničné cesty mimo Európskej únie a robia aktivity v domácich krajinách.“
           
          Akú máme šancu študovať na zahraničných vysokých školách bezplatne, je možné dostať sa na zahraničné stáže?
           „Zahraničné stáže má na starosti aktivite ERASMUS. Jedná sa o celoeurópsky projekt zameraný na zahraničnú mobilitu vysokoškolských študentov. Pokiaľ je mi známe, tak v Českej republike slovenskí študenti dostávajú štipendiá od Českej vlády a taktiež im je umožnené skladať skúšky v slovenskom jazyku.“
           
          Prečo je dôležité voliť?
           „Preto, lebo si rozhodujeme sami o svojej budúcnosti a smerovaní, preto je potrebné ísť voliť,“ jednoznačne odporučila poslankyňa Neveďalová. „Celý princíp volieb a zoznam kandidátov sa dozviete včas,“ do debaty sa zapojil aj riaditeľ školy Jozef Zanovit: „Keď sa rozprávam s niekým o súčasnom stave politiky a zistím, že nevolil, ďalšia konverzácia stráca význam.“
           
          Zaujímalo by ma, ako sa Európska únia stavia k riešeniu rómskej otázky.
          „ Určite je to veľmi pálčivá otázka , ktorá rezonuje na Slovensku. Najdôležitejšie je vzdelanie. Dospelým už ich spôsob myslenia zmeníme ťažko, preto je najlepšie zamerať sa na deti a ich vzdelanie, ukázať im, že je veľmi potrebné a môže zmeniť ich život.“ Na konci dvaja študenti, ktorí najaktívnejšie diskutovali dostali pozvanie od pani Neveďalovej do Bruselu. Beseda sa niesla v priateľskom duchu, dozvedeli sme sa veľa nových vecí a chceme poďakovať pani Neveďalovej, že si na nás našla čas.