• Beseda 3

        • Beseda s poslancom NRSR a predsedom ŽIlinského samosprávneho kraja Jurajom Blanárom - Fotogaléria

           

          V poradí už tretia beseda v rámci projektu Euroscola sa uskutočnila dňa 6.11.2013. V tento deň nám o dôležitosti Európskej Únie, a o otázkach pracovných miest. Zamestnanosť mladých prišiel porozprávať poslanec NRSR, a predseda Žilinského Samosprávneho Kraja Juraj Blanár.
           
          Pán Juraj Blanár zišiel z pódia, a diskusiu viedol neformálnym spôsobom. Porozprával nám o histórií Európskej Únie, o prvých myšlienkach Milana Hodžu o Spojených Štátoch Európskych a o európskych myšlienkach na mier po dvoch zničujúcich vojnách. Prinútil nás spoločne sa zamyslieť, čo nám Únia priniesla. Všetci sme sa zhodli na tom, že je to v prvom rade život v mieri, sloboda v cestovaní a rozhodovaní kde budeme bývať, pracovať alebo študovať. Spoločne sme sa zasmiali, keď sme sa dozvedeli, že na občiansky preukaz môžeme cestovať do Južnej Ameriky, do Karibiku i do Južnej Afriky.
           
          Priblížil nám, ako funguje solidarita medzi členmi Európskej únie. Slovensko má možnosť čerpať 11 miliárd eur. Taktiež dostávame podporu na zamestnanosť mladých ľudí, a vytváranie miest absolventom. Je vytvorených 4200 pracovných miest podporovaných z fondu solidarity. Ďalšia podpora ide do vzdelávania. Snažíme sa, aby školy užšie spolupracovali s firmami. Práca je veľmi dôležitá, či už pre jedinca, pre spoločnosť a celkovú prosperitu.
          „Slovensko vstupom do Európskej Únie získalo mnoho. Je to už spomínaný mier, sloboda v štúdiu i cestovaní, ale je to aj niečo čo máte v peňaženkách - Euro. Platíme jednou z najsilnejších mien na svete, platíme menou, ktorou platia v ďalších sedemnástich krajinách.“ Pán poslanec nám dal na konci svojej prednášky možnosť opýtať sa ho, čo nás najviac zaujíma. 
           
          Čerpá Žilinský Samosprávny Kraj fondy z Európskej Únie? Na čo ich využíva?
          Áno, čerpáme eurofondy, ktoré využívane hlavne na opravu škôl, ciest, domovov sociálnych služieb. Taktiež tieto peniaze putujú na výstavbu diaľnice a tunelu Višňové-Dubná skala.
           
          Má kraj zahraničných partnerov v rámci Európy?
          Partnerov máme, za zmienku stojí spolupráca s Francúzkou Guajanou v oblasti práce s minoritnými skupinami. Taktiež spolupracujeme s poľskými, českými pokraničnými oblasťami, s ktorými si vymieňame skúsenosti v oblasti vzdelávania a turistického ruchu.
           
          Ako kraj pristúpil k riešeniu hospodárskej krízy?
          Bolo to náročné, ale kraj vytvoril podmienky, aby ekonomiku udržal. Investovali sme a tým sme dali prácu ľuďom a podporili zamestnanosť. Zároveň sme začali ozdravovať finančný sektor, obmedzovali sme špekulatívny obchod. Najlepšie by bolo, keby peniaze boli kryté drahými kovmi ako v minulosti.
           
          Aký je aktuálny stav nezamestnanosti v kraji?
          Aktuálne je percento nezamestnaných  12,8%. Je to malý pokles, ale do kraja prichádzajú noví investori. Momentálne sa snažíme toto percento udržať, a pomaly znižovať, napríklad aj podporou odborného vzdelávania a štruktúry študijnýcha učebných  odborov.
           
          Aké sú vaše záľuby a záujmy?
           Moja najväčšia vášeň je šport. Športujem od deviatich rokov. Začínal som atletikou, ale skúsil som aj futbal, volejbal, stolný tenis, jazdil som aj really. Momentálne vo voľnom čase bicyklujem, potom klasika relax a hudba.
           
          Ešte veľa otázok zostalo nezodpovedaných a tak nám pán Blanár sľúbil, že príde medzi nás opäť. Dozvedeli sme sa mnoho užitočných informácií, začali sme premýšľať o diskutovaných témach a o svojej budúcnosti úplne novým spôsobom.