Aktivity na našej škole

Exkurzia ORAVA

V mesiaci október 2013 sa študenti našej školy zúčastnili  exkurzie zameranej na poznávanie histórie národných kultúrnych pamiatok Oravského hradu a spôsobu života ľudí v skanzene Oravskej dediny v Zuberci.

 

SKANZEN  V ZUBERCI

Múzeum je umiestnené v prekrásnom prírodnom prostredí v podhorí Roháčov.
Viac ako 50 stavieb ľudovej architektúry je tu v rozostavených v niekolľkých celkoch, ktoré pripomínajú jednotlivé časti Oravy – Dolnooravský rínok, Hornooravská ulica, Goralské lazy.
Nechýbajú tu ani technické  stavby ako mlyn na vodný pohon, plátenický mangeľ na hladenie modrotlače, olejáreň, hrnčiarska pec a iné.
Nad „ dedinkou ʺ sa týči drevený gotický kostol sv. Alžbety  Uhorskej zo začiatku 15. Storočia  – klenot múzea.
Zariadenie domov a chov domácich zvierat  (v letnom období aj pestovanie typických plodín) umožňujú návštevníkom predstaviť si život a prácu ľudí na Orave v minulosti.
 

ORAVSKÝ HRAD

Zachovalý rozsiahly Oravský hrad sa týči na strmom vápencovom brale priamo nad obcou Oravský Podzámok ,vo výške 112 m nad hladinou rieky Orava. Hrad je národnou kultúrnou pamiatkou. Oravský hrad, kedysi sídlo Oravskej župy, vznikol v 13.-tom storočí.
Upútal nás svojou majestátnosťou , bohatou históriou , krásnou zachovalou expozíciou
a prekvapil nás veľkým počtom schodov.
V závere prehliadky sme sa dozvedeli, že sme ich zvládli až okolo 400! Služobníctvo, ktoré slúžilo hradným pánom z rodu Thurzovcov a neskôr Pálffyovcov (posledným majiteľom) muselo mať veľmi dobrú kondíciu na zvládnutie toľkého počtu schodov ( a to určite nie iba raz za deň)!
O Oravskom hrade kolujú duchárske historky už niekoľko storočí. Málokto vie, že v roku 2008 tam americkí "lovci duchov" urobili výskum. Ten potvrdil paranormálne javy. Oravský hrad patrí k najnavštevovanejším slovenským pamiatkam.
Jeho tajomná atmosféra priťahuje ľudí ako magnet. V 20. rokoch minulého storočia tu dokonca nakrútili Nemci legendárny nemý horor Nosferatu o grófovi-upírovi, z novších je to  Kráľ drozdia brada, Princezná a žobrák , Sokoliar Tomáš, Dračie srdce a iné.

 

Najznámejší duchovia Oravského hradu

„Biela pani bola ženou rytiera Dvonča, ktorý jej na Dušičky odsekol ruku. Neborka žila iba do Kvetnej nedele. Čierna pani bola zas druhá manželka Juraja Thurza. Bola dobrou hospodárkou a dodnes vraj kontroluje s lampášom v ruke svoje majetky.“
O to viac sme mali dôvod prísť si tento hrad pozrieť na vlastné oči...

Zoznam článkov

Kontakt

  • Spojená škola
    Československej armády 24
    036 01 Martin
  • 043/400 11 10

Fotogaléria