• Strojárstvo

• Skupinu odborov 24 Strojárstvo je možné absolvovať v študijných a učebných odboroch.

Pri jednotlivých odboroch nájdete profil absolventa, základné informácie o štúdiu, učebný plán a školský vzdelávací plán.

• 2487 H 01 autoopravár - mechanik

• 22.09.2022 13:00
      • Profil absolventa
        Absolvent učebného odboru je kvalifikovaný odborný pracovník schopný vykonávať príslušné práce na špecializovaných pracoviskách vo výrobných podnikoch a v opravárenstve. Má ucelené základné teoretické vedomosti a praktické zručnosti potrebné pre štandardné opravy cestných motorových vozidiel. Je schopný pracovať samostatne a v kolektíve.
      • Absolvent vie diagnostikovať a odstraňovať chyby automobilov, obsluhovať základné prístroje a zariadenia používané v autoopravárenstve, používať štandardnú výpočtovú techniku. Zvláda vedenie sprievodnej dokumentácie a činnosti pri opravách, evidenciu spotreby a výkonov. Pozná základy ekonomiky a hospodárnosti práce, základné vzťahy k životnému prostrediu a zásady jeho ochrany pred možnými negatívnymi vplyvmi.

Absolvent sa môže uplatniť ako:

(informácie čerpané z www.sustavapovolani.sk)

Automechanik osobných motorových vozidiel
        zabezpečuje opravy a údržbu osobných motorových vozidiel. Vykonáva diagnostiku a opravy mechanických a elektronických častí, energetických agregátov, prevodového ústrojenstva, podvozkových častí. Zabezpečuje pravidelnú údržbu, základné elektrikárske opravy a udržuje vozidlá v prevádzkyschopnom stave. Pri opravách a údržbe používa najmä výrobcom predpísané náradie, prístroje a zariadenia, postupuje podľa opravárenských manuálov výrobcu alebo podľa štandardov a postupov používaných pri opravách osobných automobilov.

Technik STK
        vykonáva pravidelné, zvláštne, administratívne a opakované technické kontroly a emisné kontroly motorových vozidiel. Pri technických kontrolách porovnáva identifikačné a evidenčné údaje na vozidle s údajmi v predloženej dokumentácii k vozidlu, kontroluje a posudzuje technický stav vozidla, jeho systémov, komponentov, samostatných technických jednotiek a povinnej výbavy s ohľadom na kategóriu vozidla, spôsob použitia alebo konštrukčné riešenie. Vykonáva kontrolu vozidiel za účelom vydania prepravných povolení CEMT a za účelom vydania povolenia na prepravu nebezpečných látok ADR.

Kód a názov ŠVP

23, 24 Strojárstvo a ostatná kovospracúvacia výroba II

Názov ŠkVP

Autoopravárenské služby

Školský vzdelávací program

2487 H 01 autoopravár - mechanik.pdf

Kód a názov študijného odboru

2487 H 01 autoopravár - mechanik

Dĺžka štúdia

3 roky

Forma štúdia
           Denná

Vstupné požiadavky na štúdium

Úspešné ukončenie základnej školy

Splnenie prijímacích kritérií

Zdravotná spôsobilosť uchádzača o štúdium.

Spôsob ukončenia štúdia
           Záverečná skúška
        Doklad o dosiahnutom vzdelaní

Vysvedčenie o záverečnej skúške

Výučný list

Poskytnutý stupeň vzdelania

Stredné odborné vzdelanie ISCED 3C

Možnosti pracovného uplatnenia absolventa

Zamestnanec v závodoch automobilového priemyslu, dopravných podnikoch, autoservisoch, súkromný podnikateľ v oblasti opráv automobilov.

Nadväzná odborná príprava
           Študijné odbory nadstavbového štúdia pre absolventov trojročných učebných odborov nadväzujúcich na predchádzajúci odbor štúdia – úplné stredné odborné vzdelania na úrovni ISCED 3A.
      • Naspäť na ponuku odborov