• Jobshadowing

• Spojená škola v Martine a Stredná priemyselná škola  v  Chrudimi pripravili spoločný etwinningový projekt  Spoločne pri príprave mladých odborníkov. Program partnerstvo škôl eTwinning podporuje rozvoj spolupráce európskych škôl prostredníctvom využívania informačných a komunikačných technológií.   Cieľom projektu Spoločne pri príprave mladých odborníkov je zvýšiť atraktívnosť  vzdelávania v strojárskych a elektrotechnických študijných odboroch v regiónoch partnerských škôl. Projekt sa zameriava na vzdelávanie mladých odborníkov v oblasti pneumatických, hydraulických a CNC systémov.  Študenti českej školy absolvujú dvojtýždňovú stáž na Slovensku a zdokonalia s a v programovaní systémov Handenhein a študenti Spojenej školy v Martine budú mať dvojtýždňovú odbornú stáž v českej škole v novovybudovaných pracoviskách pneumatiky a hydrauliky. Obe partnerské inštitúcie vynaložili nemalé prostriedky na modernizáciu učební a školských vzdelávacích programov.

Prostredníctvom vzájomných hospitácií si môžu učitelia a majstri odborného výcviku vymieňať skúsenosti dobrej praxe v oblasti odborného vzdelávania.  Učitelia Strednej priemyselnej školy z českej republiky absolvovali  na Slovensku 5 dňovú odbornú stáž v oblasti podnikateľských zručností, tvorby podnikateľských plánov, v cvičnej firme a vyučovaní predmetu aplikovaná ekonomika. Slovenskí učitelia v českej škole pracovali s pneumatickými  systémami FESTO a hydraulickými systémami. Naučili sa programovať CNC stroje v systéme SINUMERIC. Partnerská škola v Chrudimi realizovala nové učebne strojárskych meraní  S 3D meracím systémom DEA PIONEER a termokamerami. Učitelia partnerských inštitúcií  spoločne pripravili nové školské vzdelávacie programy, stretli sa s významnými zamestnávateľmi v regiónoch. Cieľom projektu bola  nielen príprava odborných stáží pre žiakov a učiteľov partnerských inštitúcií, ale aj príprava ECVET - Európskeho systému prenosu kreditov v odbornom vzdelávaní a príprave. ECVET je nový európsky nástroj na zvýšenie vzájomnej dôvery v príprave mobility v odbornom vzdelávaní a príprave. ECVET podporuje flexibilitu a cesty na dosiahnutie kvalifikácie v danom odbore, a tým rozširuje možnosti celoživotného vzdelávania a uplatnenia na európskom trhu práce. Projekt je orientovaný predovšetkým na študentov študijných odborov mechanik počítačových sietí, mechanik elektrotechnik  so zameraním  na automatizačnú techniku   programátor obrábacích a zváracích strojov v Spojenej školy v Martine.  Spojenej škole v Martine sa úspešne darí už tretí rok prostredníctvom etwinningových projektov vniesť  prvky medzinárodnej spolupráce do kariérneho poradenstva  a skvalitňovaním vzdelávacieho procesu vytvárať predpoklady v regióne na znižovanie nezamestnanosti mladých ľudí.