• Turkey

•

V rámci partnerského projektu LEONARDO DA VINCI Partnerships, Model of Cooperation Between IT School and Sector, Mod-COOPIT, do ktorého sú okrem Spojenej školy v Martine zapojené partnerské inštitúcie zo Španielska, Bulharska, Poľska a Turecka, sme sa v dňoch od 19. – 24.5.2014, zúčastnili už v poradí štvrtého projektového stretnutia v predložili správy - svoje konkrétne verzie modelu spolupráce medzi školou a IT sektorom. Partneri prerokovali možnosť dosiahnutia európskeho certifikátu kvality e-Twinnig a predkladali materiály potrebné pre vytvoreniu záverečnej správy projektu.Zároveň sa viedli živé diskusie medzi členmi projektu o spolupráci medzi školami a firmami, akou je Technopark inkubátorov v Turecku, o IT vzdelávaní v Turecku a o budúcej možnej spolupráci a zmenách s novým ERASMUS +.

V partnerskej  škole Guvercinlik Teknik VO Endustri meslek Lisesi, sme sa okrem pracovných stretnutí mali možnosť oboznámiť s výučbou odborných predmetov, s kvalitou materiálno-technického vybavenia, ako aj ich snahou v napredovaní v rámci odborného vzdelávania. Z tohto dôvodu sme absolvovali prehliadku  univerzity a jej IT oddelenia, navštívili sme leteckú fakultu, letisko univerzity, kde sme sa oboznámili s leteckými simulátormi, prezreli sme si odborné pracoviská s výučbou opráv lietadiel ako aj  laboratóriá robotiky. Spoločne sme navštívili spoločnosť ATOM a oboznámili sa so zameraním a programom firmy, inkubátorom firiem, ktoré vyrábajú počítačové hry, softvér a 3D animácie. V rámci bohatého odborného programu sme navštívili spoločnosť  Asociácie informatikov Turecka (TBD) a oboznámili sa s projektami TBD spojených s IT. Hostiteľská škola okrem obsažného odborného programu pripravila veľmi bohatý  kultúrno – historický  program. Po aktívnych odborných prácach sme navštívili historické budovy, kde sídlilo  prvé turecké Veľké zhromaždenie a druhé turecké Veľké zhromaždenie. Navštívili sme  MTA Prírodné múzeum, Energy park a historickú starobylú časť Ankary s jej typickým trhom. Nezabudnuteľným zážitkom sa stala návšteva mauzólea ich národného hrdinu a vlastenca Mustafu Kemal Atatürka –  Atatürk Moseleum.