• Aktivita 2 Žiaci

• Od 1.12.2019 prebieha na Spojenej škole v Martine projekt cez ERASMUS + pod názvom Rozšírenie odborných kompetencií v oblasti mechatroniky a defektoskopie materiálov č. 2019-1-SK01-KA102-060530. Naša škola spolupracuje so Střední průmyslovou školou v meste Chrudim s príbuzným zameraním. V roku 2019 vznikla myšlienka znovu vytvoriť projekt na spoluprácu obidvoch škôl. Išlo už o štvrtú mobilitu podobného zamerania. Každá škola si vytvorila vlastný projekt, ktorý je prepojený s partnerskou školou. Projekt je rozdelený na dve aktivity. Jednou je mobilita učiacich sa a druhou je mobilita zamestnancov. V tomto projekte mohli do partnerskej školy vycestovať traja pedagogickí zamestnanci našej školy. Počas týždňového pobytu, ktorý sa uskutočnil od 6.9.2020 do 12.9.2020, sa mali možnosť naučiť meranie a diagnostiku s ukážkami zisťovania vnútorných chýb materiálu pomocou ultrazvuku. Ďalej sa mali možnosť zúčastniť jobshadovingu na hodinách technológie, kde mohli porovnať výuku v partnerskej škole a následne nové metódy aplikovať do našich školských vzdelávacích programov.
          Kvôli pandemickej situácii sa plán mobility z roku 2020 presunul na školský rok 2021/2022,  kde prebehli hneď dve stáže našich žiakov a to v termíne od 12. do 25. septembra 2021 a ďalšia od 24.apríla do 7.mája 2022 keď mohli naši žiaci vycestovať do Čiech.
          Hneď v prvý deň sa zoznámili s partnerskou školou a pánom učiteľom Ing. Požárom, ktorý sa im počas celého pobytu po odbornej stránke venoval.
          Výuka bola zameraná na mechatroniku, kde sa žiaci počas prvého týždňa mohli zoznámiť so základnými sekvenčnými a kombinačnými elektrickými obvodmi a ich základným využitím v praxi. Na to nadväzoval druhý týždeň, kde sa žiaci naučili programovať PLC podľa IEC 61 131 3 v jazykoch LD, FBD, ST. Výuka prebiehala v doobedňajších hodinách a počas mimoškolských aktivít mohli spoznať kultúru a históriu partnerskej krajiny. Medzi najzaujímavejšie patrila prehliadka sklárne Harachov, kde žiaci mali možnosť vidieť tradičnú výrobu fúkaného skla. Ďalej navštívili barokovú pevnosť Josefov, skalné mesto Adršpach, Múzeum remesiel v Letohrade a Mumlavské vodopády v Jeseníkoch. Počas víkendu navštívili hlavné mesto Praha, kde okrem historického centra mali možnosť navštíviť Letecké múzeum v Kbeloch.
          Súčasťou  bola aj záverečná skúška, ktorú museli žiaci v posledný deň mobility absolvovať a na základe úspešného absolvovania im boli odovzdané certifikáty o účasti a Europass mobility. Tie im v budúcnosti môžu pomôcť pri hľadaní zamestnania alebo prijatí na vysokú školu. Všetci žiaci skúšku úspešne absolvovali.