• Projekt vzdelávania v CNC technológiách EMCO Win NC Fanuc

• Predkladateľ projektu – žiadateľ (zriaďovateľ)

Adresa žiadateľa:

Žilinský samosprávny kraj

Odbor školstva

Ul. Komenského 48

011 09  Žilina

Telefón: +421/41/5032242

E-mail: veronika.minarikova@zasks.sk

Realizátor projektu

Adresa strednej odbornej školy:

Spojená škola

Červenej armády 25

Riaditeľ strednej odbornej školy: Mgr. Jozef Zanovit

Telefón: +421/43/4133 062

E-mail: ssmt@vuczilina.sk

Koordinátor projektu: Mgr. Jozef Gerát

Pracovné zaradenie, funkcia: Odborný pracovník, manažér

Telefón:+421/43/4001114

E-mail: ssmt@vuczilina.sk

Cieľ projektu:

Cieľom projektu je vytvorenie a vykonávanie pilotných školení, a tréningov v CNC programovaní EMCO Win NC Fanuc. Tieto tréningy a kurzy sú zamerané na ďalšie vzdelávanie 10 pedagogických zamestnancov , ktorí nie sú zamestnancami realizátora projektu. Dĺžka vzdelávania bude 15 vyučovacích hodín na osobu.

Po získaní projektu nám program EMCO Win NC Fanuc umožní zvýšenie kompetencií žiakov študijných a učebných odborov v profesii Mechanik nastavovač, Programátor obrábacej a zváracej techniky a Obrábač kovov. Použitie najmodernejších softvérových aplikácií, bude zahrnuté v  obsahu učebných osnov a učebných plánov uvedených profesii, postupne podľa náročnosti  v každom ročníku.

Budú spracované učebné texty programu EMCO Win NC Fanuc vo forme  metodickej príručky v elektronickej podobe, ktorá bude po skončení projektu voľne prístupná všetkým stredným školám SR na web. stránke www.sspmt.edu.sk, alebo na požiadanie podľa záujmu škôl.

Charakteristika projektu:

CNC technológie EMCO Win NC Fanuc je v súčasnosti najmodernejší spôsob výroby v strojárenskom priemysle pri všetkých druhoch trieskového obrábania s využitím výpočtovej techniky. Tento druh softvéru je určený pre vyučovanie programovania strojov s CNC riadením, ktorí je používaný vo väčšine strojárenských podnikoch.

Pri realizácii projektu využijeme softvér EMCO WinNC Fanuc – umožňuje za pomoci výpočtovej techniky na teoretickom vyučovaní plnohodnotne nahradiť drahú technológiu používanú v modernom strojárenskom priemysle.

Tento projekt má dôležité opodstatnenie vo vyučovacom procese na každej SOŠ na prípravu žiakov a preto je dôležité odborne vyškoliť aj pedagogických zamestnancov ktorí sa s problematikou programovania CNC strojov stretávajú vo vyučovacom procese v odborných predmetoch, a taktiež aj pedagogických zamestnancov ktorí vyučujú odborný výcvik.

Systém umožňuje používať CNC technológie EMCO Win NC Fanuc a jednoducho inštalovať do modernej odbornej učebne vybavenej pracoviskami IKT.

Pútavou a zaujímavou formou umožňuje dosiahnuť trvalé návyky a správne a efektívne využitie CNC technológii.

Ekonomická efektivita sa odzrkadlí v schopnostiach absolventov ovládajúcich programovanie CNC technológii, čím umožní absolventom ľahšiu aplikáciu a uplatnenie sa na trhu práce.

Získaním požadovaného softvéru škola môže poskytovať kvalitné vzdelanie plne hodnotných absolventov v oblasti CNC techniky a umožní škole vykonávať odborné školenia pre pracovníkov z praxe a nezamestnaných.

Zameranie projektu zodpovedá požiadavkám z praxe v našom regióne.

Časový harmonogram realizácie projektu:

1. jún – 31. december 2009

obstaranie softvérov, dodanie, inštalácia zaškolenie pedagógov SŠ Martin

školenie 10 pedagogických zamestnancov iných škôl – september

spracované učebné texty programu EMCO Win NC Fanuc vo forme metodickej príručky v elektronickej podobe zverejniť na web. stránke www.sspmt.edu.sk

skúsenosti zo školení, vyhodnotenie projektu