• Odborné stáže 2

• Vzdelávanie je pre našu spoločnosť veľmi dôležité, či už tradičné alebo inovované. Práve na to druhé sa od 1. júla 2016 zamerala aj naša škola - Spojená škola v Martine v rámci projektu cez ERASMUS + pod názvom Rozšírenie odborných kompetencií žiakov v oblasti pneumatických a hydraulických systémov a inovácia školských vzdelávacích programov strojárskych odborov. Spolupracujeme s partnerskou školou v meste Chrudim - Středníprůmyslovou školou, ktorá je podobného zamerania ako naša. V roku 2016 vznikla myšlienka znovu vytvoriť projekt na spoluprácu obidvoch škôl.Išlo už o tretiu mobilitu podobného zamerania. Každá škola si vytvorila vlastný projekt prepojený na  partnerskú školu. V roku 2017 prebehla prvá výmena 12 žiakov. Žiaci z partnerskej školy boli u nás dva týždne vo februári minulého roka a výuka bola zameraná na tvorbu programu CNC stroja v 2D režime (dve osi) Heidenhain a tvorbu programu stroja v 3D režime (tri osi) Heidenhain. Vyučovanie prebiehalo v doobedňajších hodinách a vo voľnom čase mohli žiaci spoznať kultúru a históriu našej krajiny. V sobotu  navštívili Tatry, kde si spravili túru na Popradské pleso a odtiaľ prešli na Štrbské pleso. V závere dňasi boli oddýchnuť v Bešeňovej. V nedeľu boli na Bojnickom zámku a cez Čičmany a Budatínsky zámok ukončili prvý týždeň pobytu. Na konci mobility im boli odovzdané certifikáty o účasti, ktoré im v budúcnosti môžu pomôcť pri hľadaní zamestnania. Tento rok na prelome februára a marca prebehla druhá a zároveň záverečná mobilita pre ďalších 12 žiakov.

Žiaci na exkurzii v kremnickej štôlni Andrej

Odovzdávanie certifikátov.

Naši žiaci boli na následnej mobilite v partnerskej škole v Chrudimi na prelome marca a apríla 2017  a tento rok v apríli. Spolu 24 študentov malo možnosť vzdelávať sa v oblasti pneumatických a hydraulických systémov. Počas voľnočasových aktivítmohli tiež spoznať kultúrne, historické a prírodné pamiatky Českej republiky. Navštívili napríklad Adršpachské skaly, pevnosť Dobrošov, v Prahe mohli obdivovať historické pamiatky a technické múzeum. Na konci každej  mobility rovnako dostali certifikát o účasti a Europass mobility.

Žiaci pri zapájaní pneumatických obvodov

Na exkurzii v tepelnej elektrárni v Opatoviciach

Zároveň počas prvého roka prebehla aj stáž učiteľov odborných predmetov, kde sa mohlo vymeniť po 5 učiteľov z každej školy. Stáž bola venovaná inovácii školských vzdelávacích systémov, kde pedagógovia mohli poznať spôsoby výuky na partnerskej škole.

Mgr. Katarína Drbiaková