Netradičná literárna hodina v Turčianskej knižnici

Triedy 2.B, 2.D a 1.B sa pod vedením svojich vyučujúcich slovenského jazyka a literatúry v dňoch 17.5.2019, 22.5.2019 a 23.5.2019 zúčastnili na netradičnej hodine  v Turčianskej knižnici.

Pripravila nám ju Mgr. Zorka Kalmanová v hudobnom oddelení  na tému Erich Maria-Remarque : Na západe nič nové. Priblížila nám život autora, literárne obdobie, v ktorom tvoril, i samotnú jeho tvorbu formou výkladu a prezentácie. Ukážky z filmu sa prelínali s čítaním ukážok z diela. Priebežne sa študenti aktívne zapájali do úloh, ktoré si pre nich pripravila.

Ide o román s tematikou  prvej svetovej vojny. Priamy rozprávač a hlavný hrdina Paul Bäumer  uvádza množstvo epizód z vojenského výcviku, budovania zákopov na západnom fronte, ako i bojových stretnutí .Psychologickosť románu spočíva v zobrazovaní citového prežívania hrdinov, ako vojna ovplyvňuje ich životy, mení ich z detí na zatrpknutých dospe-lých, zobrazuje ich duševnú bolesť pri strate priateľa, myšlienkové pochody pri pohľade na mŕtveho...Ide o pokus podať správu o generácii, ktorú zničila vojna - aj keď unikla jej granátom. Zanechala pocit nezmyselnosti, absurdity a neľudskosti vojnového besnenia.

Myslím, že žiaci si odniesli pekný umelecký zážitok , dozvedeli sa veľa zaujímavostí zo života a tvorby autora, ale sa mohli aj vcítiť do pocitov hlavného hrdinu diela a jeho spolužiakov v období vojny.

Verím, že na túto veľmi peknú hodinu budú žiaci ešte dlho spomínať.

PaedDr. Eva Franková