Múzeum holokaustu v Seredi a Zubria zvernica v Topolčiankach

Dňa 18.10. 2018 sme spolu so žiakmi prvých ročníkov Spojenej školy navštívili múzeum holokaustu v Seredi a zubriu zvernicu v Topolčiankach.

V období 2. svetovej vojny boli v Seredi, Novákoch a Vyhniach vybudované pracovné a koncentračné tábory pre Židov, odkiaľ boli vypravované deportačné vlaky do koncentračných táborov na územia okupované nacistami. Väčšina deportovaných Židov sa už naspäť nikdy nevrátila.
Tábor v Seredi predstavuje jediný autentický pracovný a koncentračný tábor z obdobia druhej svetovej vojny na území Slovenskej republiky a autentické miesto, ktoré sa viaže k tragickému obdobiu „riešenia židovskej otázky na Slovensku“ počas druhej svetovej vojny. Sereď je jediným miestom na Slovensku, kde sa zachovali pôvodné objekty tábora. V máji 2009 bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. . Na úvod sme si pozreli dokument o tých, ktorí prežili holokaust. Nasledovala prehliadka expozície.  Múzeum  svetovej  úrovne,  s obrovskou výpovednou hodnotou, oslovilo aj našich žiakov.
V zubrej zvernici sme sa zoznámili so životom najväčšieho Európskeho cicavca na Slovensku, ktoré je možné len v dubových lesoch Tribeča, v zubrej obore neďaleko Topoľčianok.
Najväčšieho európskeho cicavca zubra hrivnatého , ktorý kedysi žil vo voľnej prírode aj na Slovensku a takmer zmizol zo zemského povrchu, sa podarilo zachrániť chovom v zajatí. Prvé pokusy o prinavrátenie zubrov do voľnej prírody sa uskutočnili na Poloninách. Vďaka ľudskej starostlivosti je v súčasnosti zubor vyradený z červenej knihy ohrozených živočíchov a vyhlásený za chránený živočíšny druh.
Mgr. Zdenka Šrancová, Mgr. Boris Ťažký