Železný Hasič 2018

Ako sa pomaly stáva tradíciou v našej škole, maturanti odboru mechanik hasičskej techniky na záver svojho štúdia a pri príležitosti patróna hasičov sv. Floriána usporadúvajú pre žiakov nižších ročníkov  súťaž  ŽELEZNÝ HASIČ spojenú s ukážkou zásahovej činnosti.

Tak tomu bolo i tento rok. Najprv naši žiaci v spolupráci s hasičmi z DHZO Sučany pripravili ukážku poskytnutia predlekárskej prvej  pomoci, kde bol nasimulovaný pád zo stromu. Po tejto ukážke vo vestibule školy prebehla už tradičná súťaž v jednotlivých disciplínach. Na prvom úseku musel súťažiaci rozvinúť B hadicu, pripojiť k rozdeľovaču a následne pomocou 1 C hadice a prúdnice vytvoriť od rozdeľovača útočný prúd. Na druhej zasa musel tri krát prevaliť traktorovú pneumatiku aby na treťom úseku rozvinul a znova zvinul C hadicu a preniesol na určené miesto. Nasledoval posledný vytrvalostno – rýchlostný úsek, kde musel vybehnúť na tretie poschodie školského bloku, pričom medzi druhým a tretím poschodím prenášal hasiaci prístroj. Potom už nasledovalo dobehnutie do cieľa.

Ukážky sa snažíme každým rokom obmieňať tak, aby vystihovali  celú škálu činností hasičov.

Tento rok sa konal štvrtý ročník a jeho víťazom sa stal opäť Matej Balog. Je to vlastne jediný víťaz všetkých doposiaľ vykonaných ročníkov. Medzi svojimi bývalými ale aj terajšími spolužiakmi nenašiel premožiteľa. Ostáva len dúfať, že sa nájde niekto, kto bude v jeho rekordoch pokračovať.

Na škodu celej akcie je len to, že súťaže sa nezúčastnili všetci prihlásení žiaci, ktorých bolo celkom 29.

Ing. Anton Mäčko