73. výročie oslobodenia mesta Martin

V kinosále našej školy uskutočnila 11.4. 2018  spomienková slávnosť.

73. výročie oslobodenia mesta Martin

Do Turca prišla jar.

Jar vždy po zime príde.

No táto bola iná jar,

iná než všetky tie iné.

---------------------

Zas je tu jar.

A my spomínať sme prišli.

Spomínať s vďakou a úctou k tým,

čo nedožili jar tú,

keď kalendár písal

apríl jedenásty rok štyridsiaty piaty.

Po hymne SR  sme slovami básne našej bývalej kolegyne Mgr. Márie Bajnokovej zaspomínali na udalosti z roku 1945, kedy bol Martin oslobodený. Tento významný deň sa stal už tradíciou na našej škole pripomenúť si hrdinstvo bojovníkov a vojakov, ktorí v týchto ťažkých bojoch položili svoje životy.

Pri tejto príležitosti sa v kinosále našej školy uskutočnila 11.4. 2018  spomienková slávnosť, ktorej sa zúčastnili významní  predstavitelia Žilinského samosprávneho kraja, nášho mesta  a  vzácni hostia z Klubu vojenskej histórie Bojovník pri Posádkovom klube Martin.

Žiaci si v spolupráci svojich pedagógov pripravili krátky kultúrny program , vypočuli si príhovor bojovníka pána Jozefa Lovása a so záujmom si pozreli dve videoprezentácie –

1. z oslobodzovacích bojov a 2. z  Pamätníka dvom  padlým francúzskym partizánom  v doline Malá v časti Pod skalou. Naši študenti Spojenej školy Martin si vzali tento pamätník pod svoj patronát, aby si uctili ich pamiatku, a aby neupadol do zabudnutia.

V závere nášho podujatia si prítomní mohli pozrieť výstavku historických zbraní a dozvedieť sa zaujímavosti z bojov  od zástupcov z Klubu vojenskej histórie Bojovník pri Posádkovom klube Martin.

Uctime si odvahu, úsilie a odhodlanie ľudí, ktorí stáli v čele historického prelomu v slovenských dejinách a navždy zmenili postavenie a kultúru nášho národa!

PaedDr. Eva Franková

FOTOALBUM