EXKURZIA OSVIENČIM A KRAKOV

Dňa 15.12. 2017 sa študenti druhých ročníkov Spojenej školy v Martine

vybrali do koncentračného tábora Osvienčim v Poľsku, v rámci celonárodného programu „ Výchova k demokratickému občianstvu ako prevencie extrémizmu“. Okrem návštevy najtvrdšieho vyhladzovacieho tábora smrti v Osvienčime, študenti navštívili niekdajšie hlavné mesto Poľska a sídlo poľských kráľov – Krakov.

V Osvienčime  študenti spoznali pravdu o krutostiach  a genocíde páchanej na ľuďoch a ich utrpení, ktoré museli prežiť. Najlepšie pochopiť  holokaust totiž nemožno okrem vlastnej skúsenosti  z nejakého rozprávania, ale formou zážitkového vzdelávania t.j. vidieť na vlastné oči.

Krakov -  druhé najväčšie mesto Poľska. S  jeho veľkolepými pamiatkami, ako je tržnica Sukiennica, Mariánsky kostol Nanebovzatia Najsv. Panny Márie, či zámocký kráľovský komplex Wawel. Nezabudnuteľným zážitkom bola predvianočná atmosféra s tradičnými  drevenými stánkami  adventných trhov na hlavnom námestí plných špecialít poľskej kuchyne.

Mgr. Boris Ťažký

Československej armády 24,