Exkurzia - múzeum holokaustu v Seredi a hrad Červený Kameň

V rámci krúžkovej činnosti „Mladý Slovák“ a „Po stopách našich predkov“

sme sa zapojili do celonárodného programu “ Výchova k demokratickému občianstvu ako prevencia extrémizmu” a  dňa 26. 10. 2017 sme sa žiaci  tried I. D, E,III.D zúčastnili exkurzie: múzeum holokaustu v Seredi a hrad Červený Kameň.

Múzeum holokaustu v Seredi predstavuje jediný autentický pracovný a koncentračný tábor z obdobia druhej svetovej vojny na území Slovenskej republiky, nakoľko ostatné dva  táborové objekty v Novákoch a Vyhniach sa nezachovali.

Pracovný tábor pre Židov v Seredi bol zriadený v septembri 1941 v časti vojenského objektu. V tábore sa pracovalo v stolárskej, zámočníckej dielni, dielni na výrobu betónového tovaru a ženy boli zamestnané v krajčírskej dielni. Koncom marca 1942 sa tábor zmenil na záchytný tábor, z ktorého deportovali židovských obyvateľov z územia Slovenska do koncentračných táborov. Výstava bola veľmi zaujímavá, ale zároveň smutná.

Červený Kameň je hrad na Slovensku na juhovýchodnom svahu Malých Karpát neďaleko Modry  nad obcou Častá. Múzeum Červený Kameň sa špecializuje na vývoj bytovej kultúry šľachty a meštiactva na Slovensku. Obsahovo  je zameraný na dobovo zariadené hradné interiéry. Mohli sme sa poprechádzať salónmi, spálňami, jedálňou i rytierskou sálou, kde sme si prezreli inštaláciu dobového interiérového zariadenia šľachty od obdobia renesancie po obdobie secesie.

Mgr. Zdenka Šrancová

Červenej armády 25,