Železný hasič a Územné kolo hasičského dorastu 2017

Naši žiaci tretieho ročníka odbor mechanik hasičskej techniky v rámci hasičského krúžku  v priebehu roka si zvyšovali svoju odbornosť, ktorú upevňovali na odbornom výcviku na Hasičskej stanici v Sučanoch.  S blížiacim sa koncom školského roka za pomoci hasičov z DHZ Dražkovce sa v Dražkovciach pripravovali aj na oblastné kolo hasičského dorastu.

S technikou a materiálovým vybavením DHZ Dražkovce sme vykonávali prípravu na toto územné kolo na ihrisku v Dražkovciach nielen cez týždeň v stredu a vo štvrtok, ale aj cez víkendy.

Pri príležitosti  sviatku sv. Floriána patróna hasičov sa hasiči rozhodli usporiadať  prebor Železný hasič 2016/2017. Jednalo sa už o tretí ročník, ktorý prebehol na našej škole 25. mája 2017.  V spolupráci s DHZ Sučany naši žiaci predviedli ukážku vyslobodenia osoby z havarovaného vozidla  a uhasenie horiaceho vozidla. Po ukážke prebehla samotná súťaž, kde súťažiaci boli rozdelení  podľa ročníkov. Súťaže sa zúčastnilo celkom dvadsaťdva žiakov.

Víťazom v prvom ročníku sa stal žiak 1.C. triedy Miroslav Hanko, v druhom  ročníku žiak 2.A. triedy Patrik Tichý. V treťom ročníku vyhral  žiak 3.A triedy Matej Balog, ktorý sa stal aj celkovým víťazom  a získal titul ŽELEZNÝ HASIČ 2017. Pre víťazov sú pripravené diplomy ako aj ceny.

O dva dni neskôr v sobotu 27.4.2017 zužitkovali žiaci svoju prípravu a zúčastnili sa oblastného kola hasičského dorastu, ktorý sa konal v Turčianskom Jasene za účasti 14 družstiev z okresu Martin. Vylosovali si štartovné číslo 13, čo pre niekoho znamená nešťastné číslo. Po vykonaní disciplíny hasičská štafeta a oznámení času, sme tušili, že budeme miešať poradie na prvých miestach. Nasledovalo vykonanie požiarneho  útoku s motorovou striekačkou a tu nás postretlo menšie nešťastie.  Došlo k poruche na striekačke a nepodarilo sa ju v stanovenom čase naštartovať, takže prvý pokus nebol hodnotený. Následne sa chlapcom poruchu podarilo odstrániť, čím zároveň preukázali aj svoju zručnosť a využitie teórie priamo v praxi. Druhý pokus musel byť platný, čo chlapcom neprinieslo určite psychickú pohodu a museli ísť „ na istotu“. Pokus sa vydaril a čas naznačoval, že by mohli byť umiestnení na popredných miestach.  Pri vyhodnotení, keď hlavný rozhodca vyhlasoval výsledky, boli sme plní očakávania. Vymenoval umiestnenie od posledného, keď čítal piate poradie – nič. Nervozita stúpala, štvrté – nič, tretie – nič  druhé – boli sme to my. Chlapci najprv neverili tomu, čo počujú. Na našej prvej účasti a hneď  umiestnenie na druhom mieste!  To nikto z nás nečakal. Od prvého miesta nás delilo pár desatín sekundy.  Na budúci rok to skúsime znova.
V prestávke medzi štafetou a útokom sa niektorí  členovia družstva zúčastnili preboru jednotlivca, Aj tu sme mali medailové umiestnenie. Andrej Malina v prebore jednotlivcov skončil na druhom mieste.

Za tieto naše úspechy – ukážka, súťaž, -  treba poďakovať aj hasičom zo Sučian za ich ochotu zabezpečiť ukážku a hasičom z DHZ Dražkovce za ich ochotu zapožičať techniku a materiálne vybavenie ako aj priestory pri príprave našich žiakov na oblastné kolo. Len dúfam, že ako sa stáva tradíciou Železný hasič, tak sa stane aj účasť našich žiakov na oblastných kolách hasičského dorastu ale aj dospelých.

Ing. Anton Mäčko

Československej armády 24,