Mikrotik

MikroTik Academy

V školskom roku 2018/2019  sa našej škole otvára Mikrotik Academy, ktorá umožňuje  študentom školy absolvovať   kurzy zamerané na odborné vzdelávanie v oblasti počítačových sietí postavených na platforme MikroTik. Certifikačný program MikroTik Academy je určený pre vzdelávacie inštitúcie ako univerzity a stredné školy so zameraním na oblasť počítačových sietí. Študenti majú možnosť absolvovať kurzy MTCNA a MTCWE. Študent akadémie získava prístup k profesionálnym študijným materiálom schválenými spoločnosťou MikroTik.. Kurzy sú vedené  certifikovanými inštruktormi .Po absolvovaní záverečnej certifikovanej skúšky úspešní absolventi kurzov získavajú medzinárodne uznávaný certifikát v oblasti počítačových sietí. Program MikroTik akadémií je úspešne etablovaný na vzdelávacích inštitúciách po celom svete. Ich zoznam nájdete na stránke www.mikrotik.com

MikroTik

Lotyšská firma MikroTik bola založená v roku 1996 s cieľom etablovať sa na vznikajúcom trhu bezdrôtových technológií. Ide o výrobcu sieťového hardvéru a softvéru, ktorého produkty sú vďaka svojej priaznivej cene známe ako alternatíva ku cenovo oveľa drahším smerovačom a prepínačom iných výrobcov.

RouterOS

MikroTik RouterOS je operačný systém postavený na Linuxe, prevádzkovaný na hardvéri vyrábanom firmou MikroTik pod značkou RouterBOARD alebo na počítačovej platforme x86. RouterOS poskytuje funkcie smerovača alebo prepínača a implementuje rozličné ďalšie funkcie, ako napr. bezdrôtový prístupový bod (AP, Hotspot), firewall, VPN koncentrátor, obmedzovač šírky pásma (shaper), atď. Operačný systém je konfigurovateľný v grafickom prostredí prostredníctvom aplikácie Winbox alebo prostredníctvom príkazového riadka cez SSH protokol. Podporované sú všetky súčasné technológie počítačových sietí používané poskytovateľmi telekomunikačných služieb v bezdrôtovom i tradičnom prostredí. RouterOS podporuje IPv4 protokol a v plnej miere aj IPv6. Firma MikroTik na zariadeniach značky RouterBOARD poskytuje bezplatnú aktualizáciu operačného systému RouterOS počas celej doby životnosti zariadenia.

RouterBOARD

Smerovače, prepínače, prístupové body a ďalšie príslušenstvo vyrábané firmou MikroTik pod značkou RouterBOARD ideálne spolupracujú s operačným systémom RouterOS. Tieto zariadenia sú určené predovšetkým poskytovateľom bezdrôtového pripojenia k Internetu, najmä na báze technológie IEEE 802.11 a/b/g/n/ac (WiFi), ale aj pre SOHO segment. Portfólio produktov predstavuje kompletnú ponuku pre „indoor“ aj „outdoor“ použitie.

Zodpovedný: Mgr. Rastislav Gavurník
Učebňa: 010