• O Projekte

•

Prijímateľom národného projektu je Metodicko-pedagogické centrum, Ševčenkova 11, Bratislava (ďalej len „MPC“). MPC je štátnou rozpočtovou organizáciou s vlastnou právnou subjektivitou, ktorého zriaďovateľom je Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR (ďalej len „MŠVVaŠ SR“). MPC plní úlohy vyplývajúce zo záväzkov voči MŠVVaŠ SR v súlade so zákonom č. 138/2019 Z. z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, úlohy vyplývajúce z Programového vyhlásenia vlády, ako aj úlohy súvisiace s európskymi a medzinárodnými prioritami.
          Činnosť MPC je zameraná na zabezpečovanie profesijného rozvoja pedagogických zamestnancov (PZ) a odborných zamestnancov (OZ) prostredníctvom vytvorených a schválených programov a modulov programov vzdelávania, na organizovanie atestácií pre PZ a OZ na základe potvrdenia o oprávnení na organizovanie atestácií č. 1/2019 – AT, na poskytovanie odborno-metodickej pomoci a poradenstva školám, školským zariadeniam a zariadeniam sociálnej pomoci formou konzultácií a učiteľských online fór. Dlhodobo sa zaoberá aj riešením problematiky integrácie a inklúzie v školách a školských zariadeniach, vzdelávaním PZ a OZ v oblasti prevencie sociálno-patologických javov, ale aj v oblasti zvyšovania úrovne funkčných gramotností detí a žiakov, vzdelávaním vedúcich pedagogických zamestnancov a vedúcich odborných zamestnancov.
          Národný projekt Pomáhajúce profesie v edukácii detí a žiakov II významne podporuje pozitívne zmeny v inkluzívnom vzdelávaní priamo v školskom prostredí prostredníctvom edukačnej podpory zo strany pedagogických asistentov (PA), asistentov učiteľa pre deti a žiakov so zdravotným znevýhodnením (AU) a členov inkluzívnych tímov (školský psychológ, špeciálny pedagóg a sociálny pedagóg) na školách.

Všeobecné informácie o projekte

• Názov projektu: Pomáhajúce profesie v edukácii detí a žiakov II.
          • Kód projektu: 312011AQI4
          • Kód výzvy: OPLZ-PO1/2020/NP/1.1.1-03
          • Spolufinancovaný fondom: Európsky sociálny fond
          • Prioritná os: 1. Vzdelávanie
          • Investičná priorita: Zníženie a zabránenie predčasného skončenia školskej dochádzky a podporou prístupu ku kvalitnému predškolskému, základnému a stredoškolskému vzdelávaniu vrátane formálnych, neformálnych a bežných spôsobov vzdelávania za účelom opätovného začlenenia do vzdelávania a prípravy.
          • Špecifický cieľ: 1.1.1 Zvýšiť inkluzívnosť a rovnaký prístup ku kvalitnému vzdelávaniu a zlepšiť výsledky a kompetencie detí a žiakov.
          • Miesto realizácie projektu: Bratislavský kraj, Banskobystrický kraj, Žilinský kraj, Košický kraj, Prešovský kraj, Nitriansky kraj, Trenčiansky kraj, Trnavský kraj.
          • Cieľová skupina: Deti, predovšetkým tie, ktoré navštevujú materské školy a deti/žiaci základných a stredných škôl, vrátane detí/žiakov so ŠVVP všetkých škôl, ktoré sú zaradené do siete škôl a školských zariadení v SR (t. j. štátne, cirkevné aj súkromné školy).
          • Celková dĺžka realizácie hlavných aktivít projektu: 36
          • Obdobie realizácie projektu: 1.6.2020 – 31.12.2022
          • Celková výška oprávnených výdavkov: 82 149 501,30 eur
          • Percento spolufinancovania zo zdrojov EÚ a ŠR: 100 %

Dôležité odkazy:

„Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje."

LOGO ESF.pdf

Národny projekt NP PoP II informačná tabuľa.pdf