• Beseda 2

        • Beseda s poslancom NR SR a primátorom mesta Martin Andrejom Hrnčiarom

           
          V rámci projektu Euroscola sa na škole uskutočnila už druhá debata na tému Pracovné miesta- Zamestnanosť mladých, vyžívanie  europrojektov v našom regióne. Dňa  4.11.2013 naše pozvanie prijal poslanec NR SR a primátor mesta Martin Andrej Hrnčiar. Pán poslanec nám v úvode svojej prednášky porozprával, ako mesto  Martin čerpá eurofondy, a na čo ich primárne využíva. Dozvedeli sme sa, že Martin tak ako aj Žilinský samosprávny kraj patria medzi najúspešnejších žiadateľov fondov z Európskej Únie. Tieto prostriedky sa najviac využívajú pri rekonštrukcií škôl, opravy ciest, ale aj na výstavbu cyklotrás.
           
          V druhej časti nám pán primátor porozprával aké výhody Slovensko získalo vstupom do Európskej Únie, ale aj to, čo všetko sme museli ako krajina pre prijatie do Európskej únie urobiť. Po ukončení prednášky nám dal pán primátor priestor, aby sme sa pýtali na otázky, ktoré nás najviac zaujímajú. Čo sme sa ho opýtali?
           
          Plánuje mesto z európskych peňazí vytvoriť nové pracovné miesta pre mladých ľudí?
           Žiaľbohu, mestá nemajú takúto možnosť. Zapojiť sa do operačného programu má len Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, ktoré fondy rozdeľuje. Ale napríklad štát zvýhodňuje firmy, ktoré prijímajú ľudí z úradov práce.
           
          V okolí mesta za posledné roky vyrástli priemyselné zóny, ktoré dali prácu mnohým ľuďom. Plánuje sa ich rozširovanie?
          Mesto sa ocitlo vo veľmi zložitej situácií. Pozemky vlastnia súkromné osoby ale je tu potenciálny záujem zo strany investorov. Keď nastane takáto situácia, mesto aktívne pristúpi, a snaží sa robiť prostredníka medzi oboma stranami. Ale najväčší problém stále tvorí nedobudovaná infraštruktúra mesta, chýba diaľnica, a taktiež tu je problematický úsek Vrútky- Strečno.
           
          Mesto Martin vybudovalo mnoho cyklotrás, bude sa pokračovať v ich budovaní aj naďalej?
          Naše mesto má najväčší počet cyklotrás, ktoré majú európske parametre. Ďalšej výstavbe však bránia nevysporiadané pozemky a taktiež infraštruktúra. Pán riaditeľ Mgr. Jozef Zanovit podporil myšlienku pána Hrnčiara v budovaní cyklotrás, a víta aktivity mesta v tomto smere.
           
          Existuje v súčasnosti projekt v meste, do ktorého sa môžu zapojiť aj mladí ľudia?
          Je škoda, že v meste takýto projekt nebeží. Avšak ako ma pán riaditeľ informoval, vaša škola je v tomto smere úspešná. Mnohí z vás sa dostali na rôzne miesta v Európe, kde ste mali možnosť spoznať novú kultúru a zdokonaliť sa v jazyku. Mestá v súčasnosti nemajú možnosti takéto projekty vyhlasovať, túto právomoc má štát.
           
          Pripravuje mesto výstavbu bytov pre mladých ľudí?
           Áno, mesto pripravuje výstavbu nájomných bytov. Čo už i len na zaradenie do poradovníku človek potrebuje určitý príjem. Je náročné byty finančne zvládnuť. Po splnení podmienok sa noví nájomníci žrebujú za prítomnosti notára, aby sa vyhlo špekuláciám.
           
          V čom sú výhody spolupráce s partnerskými mestami z Európy pre naše mesto?
          S partnerským mestom z Holandska spolupracujeme, respektíve získavame vedomosti o budovaní nájomných bytov. S Nemeckým partnerským mestom spolupracujeme na sociálnej úrovni.
           
          V závere pán primátor pochválil našu školu za flexibilitu v rámci vzdelávania a spolupráce s firmami. Povedal nám, že všetci máme možnosť zmeniť stav Slovenska, musíme sa na ňom podieľať spoločne aktívnou voľbou.
           
          Pánovi poslancovi chceme srdečne poďakovať, za jeho čas, za ochotu nám priblížiť aktivity mesta Martin v Európskych projektoch, a postoj mesta k otázke zamestnanosti mladých a rozvoju. Dozvedeli sme sa veľmi veľa zaujímavostí, a získali nový pohľad na diskutovanú tému.