• Taliansko 2015

• V dňoch 27.9-3.10.2015 sa 4 učitelia a 3 žiaci  Spojenej školy zúčastnili projektového stretnutia  v rámci  vzdelávacích aktivít projektu  Erasmus+ No Enemies Violence - Equal Rights Nie násiliu, rovnaké práva pre všetkýchv Taliansku.  Partnerská škola pripravila zaujímavý program. Prehliadli sme si školu, vyučovanie, školské múzeum korálov a umenia.  Naši študenti pripravili  prezentácie o našej škole, našej krajine. Pripravili sme video a besedu o tolerancii. Prezentovali sme náš kvíz o partnerských krajinách. Súčasťou projektových aktivít bolo stretnutie na radnici v Torre del  Greco s predstaviteľmi mesta. Zúčastnili sme sa s predstaviteľmi vládnych organizácií, ktorí riešia otázku práce s migrantmi. Pedagógovia  a žiaci kládli otázky na témy, ktoré rezonujú nielen na Slovensku ale v celej Európe. Porovnali sme svoje názory so skúsenosťami talianskych  a portugalských partnerov, tureckí priatelia nám porozprávali o situácii v ich krajine. Veľmi  zaujímavá bola beseda s migrantmi, ktorí našli svoj nový domov v Taliansku. Porozprávali nám o svojom životnom osude a o tom, ako našli svoj šťastnejší osud práve v blízkosti Neapola. Zúčastnili sme sa čítania poviedok s tematikou životného osudu detí z utečeneckých rodín. Mali sme možnosť navštíviť Neapol, ruiny a múzeum v Pompejách, vystúpili sme na sopku Vezuv. Vrátili sme sa plní dojmov a zážitkov, doniesli sme si veľa zážitkov a nadviazali nové priateľstvá. Tento projekt nám dáva príležitosť zdieľať skúsenosti krajín v ich národnom prostredí, hľadať odpovede na aktuálne problémy  Európskej únie bezprostredne na miestach, kde vznikajú.

Fotogaléria - Erasmus + Taliansko 2015

Ing. Zuzana Christozova