Skvelé umiestnenie martinského strojára

Rakúske prvenstvo v slovenskom finále

V rakúskom meste Hallein pri Salzburgu sa v dňoch 25. až 27. apríla uskutočnilo finále II. ročníka Majstrovstiev Slovenskej republiky v číslicovo riadených strojoch v disciplínach sústruženie a frézovanie. Veľký úspech v tomto finále v kategórii frézovania získal žiak Spojenej školy v Martine Marek Brisuda. Za prvenstvo získal takmer meter vysoký putovný pohár, diplom a finančnú odmenu 400 €.

Marek Brisuda prešiel od jesene až do januára sitom okresných a krajských kôl a ako najlepší programátor sa prebojoval až do slovenského finále, ktoré sa netradične uskutočnilo v Rakúsku. Súťaž pozostávala z naprogramovania súčiastky a samotnej výroby. „Našou úlohou bolo podľa výkresu naprogramovať výrobu súčiastky na číslicovo riadenom obrábacom stroji,“ hovorí Marek, ktorý do školy dochádza zo Slovenského Pravna. „Následne bolo potrebné súčiastku vyrobiť. Išlo o nefunkčnú súčiastku, ktorá v praxi nemala praktické využitie.“ Súťažiaci museli splniť kvalitatívne predpoklady, ale limitujúcim bol aj čas. Kto súčiastku vyrobil pred termínom, získal k dobru 6 bodov. V konečnom účtovaní Marekovi získané sekundy za predčasné splnenie úlohy prišli veľmi vhod. V hodnotení kvality komisia prideľovala body za presné rozmery, drsnosť povrchu a manipuláciu s číslicovo riadenými centrami. Cieľom teda bolo vytvoriť program, podľa ktorého obrábací stroj v časovom limite vytvoril konkrétnu súčiastku. Radosť žiaka strojárskej odbornej školy bola opodstatnená: „Som hrdý na toto ocenenie a samozrejme, som nesmierne rád, že som mohol tak úspešne reprezentovať Spojenú školu. Prvý strojársky úspech som získal vlani. Bolo ním tretie miesto v krajskej súťaži. Toto rakúske prvenstvo v slovenskom finále je však premiérové.“ Mareka Brisudu na súťaž pripravoval triedny učiteľ Ing. Peter Šidlo a majster odbornej výchovy Bc. Dušan Urbanec. Neskrývali nadšenie z úspechu zverenca. Dušan Urbanec: „Výkon Mareka môžem ohodnotiť ako výborný. Už po nástupe k nám do školy sa prejavil ako nadmieru zručný. Rýchlo si osvojil problematiku programovania. Dôležité je skĺbiť technické vedomosti pri programovaní a zručnosť pri samotnej výrobe. Marek to bravúrne zvládol a zaslúžene zvíťazil. Verím, že budúci rok bude jeho obhajoba prvenstva rovnako úspešná.“ Stavovskú hrdosť po súťaži netajil ani riaditeľ Spojenej školy v Martine Jozef Zanovit: „Strojárstvo má v Martine veľkú tradíciu. Naša Spojená škola sa k tejto tradícii hrdo hlási a v strojárskych odvetviach dosahuje vynikajúce výsledky. Ukazuje sa, že remeslo, tradícia a potreby firiem už začínajú vnímať aj rodičia a stále viac a viac žiakov sa na hlási k nám na štúdium.“ Na záver je potrebné ešte dodať, že dopravu a pobyt v Rakúsku hradil Roman Petr zo spoločnosti Didactik Martin. Táto spoločnosť na Slovensku zastupuje popredných európskych výrobcov obrábacích strojov a učebných pomôcok.

Text a snímka: M. Petržel