Osvienčim

8.12.2015

Osvienčim

8.12.2015

Ako každý školský rok, tak aj tento sme v rámci krúžkovej činnosti navštívili kráľovské mesto Krakov a koncentračný tábor v Osvienčime. Najstrašnejší koncentračný tábor nasiaknutý hrôzou a bolesťou za zimného počasia pôsobil ešte viac pochmúrnejšie.

Koncentračný tábor Osvienčim bol zriadený nacistami v roku 1940 a bol nástrojom tzv. „Konečného riešenia židovskej otázky“. Počiatočne však slúžil k väzneniu politických zločincov z okupovaného Poľska, ktorý boli považovaný nacistickou vládou za nebezpečných.  Do Osvienčimu bolo deportovaných viac ako 1 300 000 ľudí, medzi ktorými boli Židia, Poliaci, Rómovia, sovietskí zajatci a občania rôznych štátov.

Najprv sme navštívili tábor s názvom Auschwitz I. Stáli sme pod bránou, ktorá hlásala „Arbeit macht frei“ a predstavili sme si ľudí, ktorí v dobrej viere prechádzali za zvuku hudby táborového orchestra, za „prácou, ktorá ich oslobodí“.

Od   našich  lektorov   sme   sa   dozvedeli   kedy,   pre  koho a  za  akým   účelom   bol   tento koncentračný tábor postavený.

Vo vitrínach a za sklenenými tabuľami sme videli autentické pozostatky po väzňoch ako napríklad hromady ženských vlasov, nenápadné dreváky spôsobujúce oškieranie a následné ochorenia chodidiel, protézy nevládnych ľudí,  zvyšky detského oblečenia a topánočiek, kufre s menami pôvodných majiteľov,  niektoré aj so spiatočnou adresou, hygienické vybavenie či kuchynské náradie, ktoré si ničnetušiaci Židia, Poliaci či Rómovia so sebou priniesli v nádeji na lepší život. Atmosféru dokresľovali aj fotografie tvárí a vychudnutých väzňov.

V druhom tábore Auschwitz II. v dedinke Brezinka, sme mali možnosť sčasti spoznať život v drevených barakoch.

Osvienčim a ostatné  koncentračné tábory sú miestom, kde sa konala hrôza, neľudskosť rasizmus a všetko zlé, na čo si človek spomenie.

Práve na takomto mieste si uvedomíme:

„Už nikdy viac vojnu, rasizmus, ukrutnosť,  holokaust!

Ešte šťastie, že sme po návšteve koncentračného tábora, mali možnosť vidieť prekrásne kráľovské mesto Krakov, nasiaknuté  vianočnou atmosférou.

Upútal nás nielen  pohľad  na vianočný stromček postavený na hlavnom námestí, ale aj radničnú vežu, renesančnú trhovú halu, Mariánsky kostol, ako aj Wawelské návršie - dračiu dieru a  kráľovský zámok, v ktorom sa konali korunovačné slávnosti, po celé stáročia  tu sídlili poľskí králi, ktorí  boli pochovávaní v tunajšej katedrále.

I napriek veľkej hrôze z koncentračného tábora môžeme len  povedať ďakujeme, že sme mali takúto zaujímavú exkurziu.

Žiaci II. A, B, C, D triedy