Štrasburg a pol Európy

Tvrdá práca prináša svoje ovocie. Po dlhom čakaní a týždňoch náročných prípravách sa žiaci našej školy zúčastnili v rámci projektu Euroscola na zasadaní Európskeho parlamentu v Štrasburgu.

Nad nami striehli oči paní učiteliek Ing. Z. Christozovej, Mgr. A. Fabrovej a pána učiteľa Ing. D. Považana. Z našich pedagógov sa na chvíľku stali náhradné matky, zdravotné sestry, turistické sprievodkyne, kuchárky ...

Smer cesty nebol len francúzsky Štrasburg, ale aj mestá ležiace na trase - bol by zločin nenavštíviť nádhernú nočnú Viedeň, ranný zobúdzajúci sa Salzburg, centrum Bavorska Mníchov, prekrásne kúpeľné mesto Baden-Baden, pomaly zaspávajúci bohatý Luxemburg a malebný Hallstatt.
Z Martina sme vyrazili 26. februára presne o 18:00. Tri hodiny na prehliadku Viedne bolo žalostne málo. Ohúrení krásou hlavného mesta Rakúska sme sa prešli od radnice (Rathaus) až po Štefánske námestie (Stephansplatz), na ktorom stojí nádherný Štefánsky dóm - túto gotickú stavbu ročne navštívi až 3 milióny turistov. Taktiež nás zaujal Dvorský hrad (Hofburg) kde v časoch Rakúsko- Uhorska mali Habsburgovci zimnú rezidenciu.

27.2.2014

Druhá zastávka bol rakúsky Salzburg, miesto narodenia velikána klasickej hudby Wolfganga Amadeusa Mozarta. Po noci strávenej v bojových podmienkach autobusu nám možnosť natiahnuť si končatiny a rozpohybovať krvný obeh prišla vhod. Obdivovali sme Mirabelline záhrady, mohutnú Salzburgskú katedrálu, navštívili sme dom, kde sa narodil Mozart, z diaľky sme pozorovali Pevnosť Hohensalzburg, ktorá je týčiacou sa dominantou mesta.
Naša posledná zastávka pred príjazdom na ubytovňu bol Mníchov. V treťom najväčšom Nemeckom meste sme navštívili jeho centrum, starú gotickú radnicu a na hodinku sme dostali rozchod, potrebovali sme nazbierať sily na 6 hodinovú cestu do mesta Kehl ležiaceho na hraniciach s Francúzkom, kde sme boli ubytovaní.

28.2.2014 - Parlament

Jediný program, ktorý nás čakal v piatok bolo zasadnutie v Európskom parlamente. Všetci sme sa nahodili do gala, a v očakávaní nových zážitkov sme nastupovali do autobusu. Pri pohľade na budovu parlamentu sa nám zatočili hlavy- ohromná presklená budova pripomínajúca Babylonskú vežu. Po prechode bezpečnostnou zónou sa nás ujala sprievodkyňa, ktorá nás odviedla na raňajky.  Hneď po raňajkách nás rozdelili na šesť skupín, ktoré potom jednotlivo usádzali do pléna v rokovacej miestnosti.
Na začiatku dostali všetky zúčastnené krajiny priestor aby sa predstavili. Našu skupinu pri rečníckom pulte zastupoval M. Ondrašovič z 4.E triedy. Po predstavení nasledovali otázky priamo na členov EP, do pléna prišla aj poslankyňa Heide Rühle. Po zvedavých otázkach študentov a vyčerpávajúcich odpovediach sme odišli na obed do jedálne, kde nás čakala Eurogame- hra, ktorá pozostávala z vyplnenia otázok, pri čom každá bola v inom jazyku. Záležalo už len na študentoch ako si ich preložia a vytvoria štvorčlenný tím- podmienka bola len jediná, každý člen musel mať inú národnosť.
Keď sme si nasýtili žalúdky rozdelili sme sa do jednotlivých výborov, ktoré riešili zásadné otázky a problematiky EU a následne predkladali ich riešenia. Každá skupina si odhlasovala tri alebo päť bodov, ktoré následne predstavila študentom vo veľkej rokovacej sieni, a bolo už len na nich, či návrhy schvália alebo zamietnu.  Pracovali sme nasledovných oblastiach: Životné prostredie a obnoviteľné zdroje energie, Sloboda informácií a občianska kultúra, 2014-Európsky rok boja proti plytvaniu potravinami, Budúcnosť Európy,  2014-Európske voľby, Zamestnanosť mladých ľudí. Na konci celého dňa zaznela Európska hymna a všetci sme sa pomaly rozišli .

1.3.2014

Ráno sme z ubytovne vyrazili do Baden- Badenu. V tomto nádhernom kúpeľnom meste sme sa kochali miestami, o ktorých liečivých účinkoch vedeli už Rimania.
V tento deň sme tiež navštívili jedno z najbohatších miest v Európe- Luxemburg. Mesto sme okamžite všetci milovali v momente, keď sme vystúpili z autobusu. Nádherné storočné banky, hrady, mosty a katedrála. V meste sme pobudli bezmála osem hodín, vychutnávajúc si jeho atmosféru počas dňa, kedy pulzoval životom a obchodom, a počas noci, kedy sa premenil na magické rozprávkové miesto.

2.3.2014

Posledná zastávka pred návratom domov bol rakúsky Hallstatt ležiaci na brehu nádherného jazera a na úpätí vysokých štítov Álp. Atmosféra tohto mestečka bola očarujúca, tak ak ako príroda navôkol.
‘‘Domov, sladký domov,‘‘ povedal sme, keď autobus konečne zastavil pred budovou našej školy. Výlet sme jednohlasne prehlásili za jedličku, veď akoby nie, keď sme za štyri dni precestovali sedem miest, čo celkovo činilo vyše 2700km.