Účasť študenta na svetovom šampionáte

Žiak našej školy Milan Ondrašovič (IV.E) sa v dňoch od 30.11.2013 až do 2.12.2013 zúčastnil na svetovom šampionáte známom pod názvom World Memory Championships (Majstrovstvá sveta v pamäti). 22. ročník spomínanej súťaže hosťovalo domovské mesto súťaže Londýn, konkrétne južná časť Croydon. Celkový počet zúčastnených súťažiacich bol 100, pričom počet registrovaných bol o niečo vyšší.

Súťaž spočívala v pamätaní si  čo najväčšieho množstva rôznych údajov v stanovenom čase. Pozostáva z 10 disciplín, rozdelených do troch dní. Údaje, z ktorých pozostávali jednotlivé disciplíny boli: mená a tváre, čísla v dvojkovej a desiatkovej sústave, abstraktné obrázky, fiktívne dátumy a udalosti, balíčky 52 pokrových kariet, náhodné slová, hovorené čísla.  Niektoré disciplíny zahŕňali rovnaký typ údajov avšak čas na zapamätanie bol rozdielny.

Slovenská republika neorganizuje ani len národnú súťaž z dôvodu nízkeho záujmu, čo zapríčinilo súkromnú návštevu majstrovstiev sveta na vlastné náklady, o ktoré bolo z veľkej časti postarané súkromným, neoficiálnym sponzorským príspevkom.

Rozhovor s Milanom Ondrašovičom.

Ako sa Vám páčila účasť na súťaži?

"Bolo to úžasné. Osobne som bol zo svojich výkonov sklamaný, keďže pri tréningu doma nemôžem vytvoriť také podmienky, aké sú na súťaži, čo zapríčinilo úpadok výkonu o 50%. Avšak tá atmosféra, mentalita ostatných súťažiacich, ktorí sa nesprávali ako konkurenti, bola až neuveriteľná. Klasifikujú to ako šport, ale ja by som to označil ako „stretnutie rodiny rovnako strelených ľudí“. Rôzny ľudia, z rôznych krajín, až cez 30, dokázali so sebou výborne vychádzať. Tam na výzore ani pôvode nikomu nezáleží. Jediná vec, ktorá nás tam odlišovala bol počet hodín strávených tréningom, nič iné. Nikto nemá fotografickú pamäť, všetko sú to bežný ľudia s chuťou sa niečomu venovať."

Ako z Vášho pohľadu prebiehala súťaž?

"Organizovane, bez problémov ale zároveň tvrdo. A to je problém. Pri tréningu doma sa odštartujem sám, tam nie. Súťaž trvala tri dni od rána do poobedia, samozrejme s prestávkami medzi disciplínami. Osobne som trému nepociťoval, avšak na pozadí bol vo mne tlak neustále po celé tri dni. Je to veľmi únavné. Disciplíny sú rôzne, na rýchlosť, trebárs zapamätať si čo najviac čísel za 5 minút, ale sú aj maratóny, kde si pamätáte čo najviac čísel za hodinu. V napätí neustále."

Plánujete sa zúčastňovať súťaží aj naďalej?

"Jednoznačne. Je to síce náročná finančná záležitosť, ale nejako sa tým budem musieť prehrýzť. Budúcoročné majstrovstvá sveta sa budú konať v Číne, takže tam ísť neplánujem. Ale sú aj medzinárodné súťaže, trvajú kratšiu dobu, len jeden alebo dva dni,  je to síce rovnako náročné, ale je to dobré miesto, kde by bolo možné nazbierať skúsenosti. Nemecko je dobrý kandidát pre navštívenie nejakého otvoreného medzinárodného šampionátu. Koná sa tam každoročne v približne rovnakej dobe. Avšak krajín je veľa, jediným rozhodujúcim faktorom sú pre mňa financie."

Československej armády 24,