Aktivity na našej škole

Exkurzia : Fabrika Oskara Schindlera v Krakove

Dňa 13.12. 2018 študenti našej školy navštívili stálu expozíciu múzea v bývalej fabrike Oskara Schindlera,

ktorá je venované obyvateľom Krakova a ich životu počas okupácie nacistickým Nemeckom a z múzea sme prešli cez židovskú štvrť Kazimierz na Rynok Glowny, najvačšie námestiev Európe.

Skutočné udalosti z prelomu 30. a 40. rokov minulého storočia, svedčiace o útrapách židovského obyvateľstva počas druhej svetovej vojny, opísal austrálsky spisovateľ Thomas Keneally vo svojej knihe z roku 1982.

Podľa nej nakrútil americký režisér Steven Spielberg v roku 1993 film s rovnomenným názvom Schindlerov zoznam. Film získal sedem Oskarov.

 • Oskar Schindler v roku 1939, už ako člen nacistickej Národnosocialistickej nemeckej robotníckej strany (NSDAP), presťahoval do poľského Krakova. Dostal sa k fabrike na výrobu smaltovaných výrobkov blízko krakovského geta a jeho hlavným cieľom bolo čo najviac zbohatnúť.
 • Neskôr si čoraz viac uvedomoval nezmyselnosť a hrôzostrašnosť činov, ktoré sa dejú okolo neho, zaobchádzanie so Židmi v gete a snažil sa im pomáhať. Vo svojej továrni zamestnával okrem Poliakov aj Židov, väzňov z geta, a zabezpečoval im lepšie životné podmienky, než mali v gete.
 • Pri likvidácii geta v Krakove koncom druhej svetovej vojny Oskar Schindler spísal zoznam svojich robotníkov, väzňov z fabriky v Krakove a presúval ich do novovytvorenej vojenskej továrne na Morave do Česka. Zachránil ich tak pred istou smrťou, inak by museli ísť do koncentračného tábora.
 • Po vojne žil Schindler krátko v Nemecku. Neskôr emigroval do Argentíny. Tu podnikal s dobytkom. Pôsobil aj v Izraeli, odkiaľ sa v roku 1958 vrátil do Nemecka. Je nositeľom titulu Spravodlivý medzi národmi. Zomrel 9. októbra 1974 v nemeckom meste Hildesheim.

   

 

FOTOGALÉRIA

Zoznam článkov

Kontakt

 • Spojená škola
  Československej armády 24
  036 01 Martin
 • 043/400 11 10

Fotogaléria