Návšteva antikvariátu Mädokýš

23. novembra 2016 sa IV. B vybrala so svojou slovenčinárkou Mgr. Bročkovou >

na besedu s antikvárom Ing. Jánom Cígerom. Návšteva pre mnohých znamenala veľa otáznikov - napríklad - Kto je to antikvár? Čo je antikvariát? Kde sa v Martine nachádza? A čo tam budeme robiť?
Postupne sa žiaci dozvedeli odpovede na všetky otázky, ktoré trápili ich mysle. Pán Cíger nám predstavil svoje kráľovstvo - antikvariát. Ocitli sme sa teda na mieste, kde sa predávajú aj vykupujú staršie vydania kníh, časopisov, platní, grafík... jednoducho - vždy sa niečo nájde :) Ocitli sme sa v miestnosti, ktorá dýchala nekonečnými príbehmi, no počuť sme mohli len niekoľko. Trebárs o Matejovi Hrebendovi - propagátorovi kníh a literatúry v 19. storočí. Hoci sám slepý, druhým prostredníctvom kníh a vzdelania ponúkal možnosť pozrieť sa na svet inak, a to práve vďaka literatúre. Ďalej sme si vypočuli samotný príbeh pán Cígera, to ako začal knihy objavovať, literárne tvoriť a bolo nám jasné, že knihy sú jeho vášňou, životom a poslaním.
Ktokoľvek by chcel mať neopakovateľný zážitok so stretnutia s pán antikvárom a chcel by nejaký zaujímavý príbeh počuť - nájde ho v budove Živeny na Hviezdoslavovej ulici 21 v Martine. Názov antikvariátu je neprehliadnuteľný - Antikvariát Mädokýš.
Mgr. Mária Bročková