Po stopách významných literárnych osobností

Dňa 21.11.2016 viedli kroky študentov 2.P, 2.N a 3.B

pod vedením pani profesoriek PaedDr. Evy Frankovej a  Mgr. Denisy Rojkovičovej do Závažnej Poruby -  rodiska Milana Rúfusa ( 1928 – 2009), slávneho liptovského rodáka. Jeho rodný dom bol zrekonštruovaný a v roku 2008 otvorený pre verejnosť ako múzeum s expozíciami mapujúcimi jeho život a tvorbu. Majster sa nikdy netajil tým, že Bratislava je jeho chlebovým mestom, ale on je dieťaťom svojho rodiska: „ Žiť možno kdekoľvek, ale hniezdo je len jedno.“
      Po návšteve Domu Milana Rúfusa sme položili na jeho  hrob chryzantémy, zapálili kahanček so sviečkou a zarecitovali báseň Chryzantémy z jeho tvorby. Bol to pre nás všetkých nezabudnuteľný zážitok.
      Potom sme navštívili Múzeum Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši  a  Mikulášsku mučiareň. Prostredníctvom historických predmetov, fotografií a archívnych dokumentov sme si priblížili významné udalosti a osobnosti Liptovského Mikuláša ( G. F. Belopotocký, I. Stodola, A. Stodola, M. M. Hodža a i.), jeho  bohaté hospodárske, národné, kultúrne i športové tradície.
      Nahliadli sme do izby romantického básnika Janka Kráľa (1822 – 1876), garbiarskej dielničky či jedálne mikulášskych mešťanov. Veľmi nás to zaujímalo a tiež aj osudy najznámejšieho slovenského zbojníka Juraja Jánošíka ( 1688 - 1713)  a krutý spôsob jeho popravy. V mučiarni sme videli dobové kresby mučenia a mučiace nástroje, ktoré boli v minulosti súčasťou expozície v kaštieli Vranovo, kde Jánošíka väznili. Práve mučenie bolo súčasťou súdnych procesov. Medzi nimi nás zaujal hlavne dereš, ktorý bol rekvizitou z filmu Jánošík.
PaedDr. Eva Franková