Exkurzia - múzeum holokaustu v Seredi a výstava Cosmos Discovery v Bratislave.

Tak ako býva dobrým zvykom, aj v tomto školskom roku v rámci krúžkovej činnosti „Mladý Slovák“ a „Po stopách našich predkov“

sme sa dňa 27. 10. 2016 sme sa zúčastnili exkurzie: Múzeum holokaustu v Seredi a výstava Comos discovery v Bratislave.
Exkurzie sa zúčastnili vybraní žiaci  tried I. A, B, C, II. D, IV.P.
Múzeum holokaustu v Seredi predstavuje jediný autentický pracovný a koncentračný tábor z obdobia druhej svetovej vojny na území Slovenskej republiky, nakoľko ostatné dva  táborové objekty v Novákoch a Vyhniach sa nezachovali.
Pracovný tábor pre Židov v Seredi bol zriadený v septembri 1941 v časti vojenského objektu. V tábore sa pracovalo v stolárskej, zámočníckej dielni, dielni na výrobu betónového tovaru a ženy boli zamestnané v krajčírskej dielni. Koncom marca 1942 sa tábor zmenil na záchytný tábor, z ktorého deportovali židovských obyvateľov z územia Slovenska do koncentračných táborov. Výstava bola veľmi zaujímavá, ale zároveň smutná.

COSMOS DISCOVERY je svetová výstava o najväčšom dobrodružstve ľudstva, na ktorej sme prežili naozajstné príbehy hrdinov, ktorí prekročili hranicu atmosféry (príbehy psa Lajky, americkej opice Enosa, Jurija Gagarina - prvého človeka v kozme, či prvého človeka na mesiaci - Neila Armstronga).
Mali sme možnosť uvidieť stovky exponátov, originálnych artefaktov z vesmírnych misií USA a ZSSR,  modely orbitálnych staníc,  mesačné vozidlo americkej  posádky,  ruské mesačné vozidlo Lunochod , kameň z Mesiaca,  asteroidy,  kozmické skafandre .....

Výstava bola obohatená o videoprojekcie,  rozsiahlu interaktívnu playzónu Cosmocamp, kde sme si mohli vyskúšajú náročný výcvik kozmonautov.

Mgr. Zdenka Šrancová