• Strojárstvo

• Skupinu odborov 24 Strojárstvo je možné absolvovať v študijných a učebných odboroch.

Pri jednotlivých odboroch nájdete profil absolventa, základné informácie o štúdiu, učebný plán a školský vzdelávací plán.

• 2487 H 04 autoopravár - lakovník

• 22.09.2022 13:01
      • Profil absolventa

Tmeli a brúsi rôzne druhy podkladov pre natieračské, lakovnícke a autolakovnícke práce, nanáša náterové hmoty striekaním striekacou pištoľou.  Vykonáva konečnú úpravu dekoratívneho lakovania brúsením a leštením. Obsluhuje zariadenie na prípravu náterových hmôt, zariadenia pre sušenie a vytvrdzovanie nalakovaných karosérií a skríň vozidiel. Vie obsluhovať linky pre povrchovú úpravu karosérií a skríň vozidiel náterovými hmotami.

• Absolvent sa môže uplatniť ako:

(informácie čerpané z www.sustavapovolani.sk)

Autolakovník
        pripravuje povrch karosérie motorových vozidiel a strojárskych výrobkov brúsením a tmelením na aplikáciu farieb a náterových hmôt na ochranu povrchu, odstraňovanie starých náterov, brúsenie, tmelenie, aplikácia podkladových materiálov, povrchovú ochranu zvarov a kritických miest, aplikáciu farieb a náterových hmôt. Dokončuje úpravu povrchu brúsením a leštením na dosiahnutie požadovaného stupňa lesku a ochrany. Optimálne používa striekaciu techniku, pozná technológiu a údržbu striekacej techniky. Rozhoduje o použití správneho postupu striekania. Identifikuje, porovnáva, vyberá vhodný a správny odtieň na lakovanie, vypočítava spotrebu materiálu, namiešava farby v správnom odtieni. Realizuje tiež demontáž a montáže jednotlivých dielcov určených na povrchovú úpravu. Dodržia všetky zásady bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, identifikuje a triedi vyprodukovaný odpad.

Kód a názov ŠVP

23, 24 Strojárstvo a ostatná kovospracúvacia výroba II

Názov ŠkVP

Autoopravárenské služby

Školský vzdelávací program

Kód a názov študijného odboru

2487 H 04 autoopravár - lakovník

Dĺžka štúdia

3 roky

Forma štúdia
           Denná

Vstupné požiadavky na štúdium

Úspešné ukončenie základnej školy

Splnenie prijímacích kritérií

Zdravotná spôsobilosť uchádzača o štúdium

Spôsob ukončenia štúdia
           Záverečná skúška
        Doklad o dosiahnutom vzdelaní

Vysvedčenie o záverečnej skúške

Výučný list

Poskytnutý stupeň vzdelania

Stredné odborné vzdelanie ISCED 3C

Možnosti pracovného uplatnenia absolventa

Servis a opravy automobilov - lakovník

Nadväzná odborná príprava
           Študijné odbory nadstavbového štúdia pre absolventov trojročných učebných odborov nadväzujúcich na predchádzajúci odbor štúdia – úplné stredné odborné vzdelania na úrovni ISCED 3A.
      • Naspäť na ponuku odborov