• Strojárstvo

• Skupinu odborov 24 Strojárstvo je možné absolvovať v študijných a učebných odboroch.

Pri jednotlivých odboroch nájdete profil absolventa, základné informácie o štúdiu, učebný plán a školský vzdelávací plán.

• 2487 H 03 autoopravár - karosár

• 22.09.2022 13:01
      • Profil absolventa

Autoopravári - karosári opravujú kovové diely karosérií cestných motorových vozidiel. Pri oprave karosérií ide vlastne o osadzovanie hotových dielov karosérií, demontáž poškodených častí a montáž nových (zriedkavejšie sa vyklepávajú, opravujú poškodené časti). Používa sa bežné komunálne náradie a špeciálne klampiarske nástroje a stroje.

• Absolvent sa môže uplatniť ako:

(informácie čerpané z www.sustavapovolani.sk)

Autokarosár
        vykonáva odborné práce pri opravách karosérií motorových alebo koľajových vozidiel. Opravuje poškodené karosérie po havárii, korózii a ďalších poškodeniach. Opravuje ich výmenou, lepením, nitovaním, vyklepávaním, spájkovaním, zváraním, brúsením, rovnaním a ťahaním na vyrovnávacom zariadení alebo zemnom ráme. Vykonáva aj lícovanie, zostavovanie dielov a konštrukcií.
        Autokarosár využíva pri plnení pracovných úloh technické listy, vyhľadáva textové a grafické informácie z rôznych informačných zdrojov. Určuje druhy kovových konštrukcií, materiálov a podľa ich označení alebo tabuliek zisťuje základnú charakteristiku. ykonáva demontáž, montáž, opravy a úpravy jednotlivých dielov karosérie, montáž príslušenstva a doplnkov karosérií a skríň vozidiel, zváranie a spájkovanie dielov konštrukcií z tenkých plechov, lícovanie a zostavenie jednotlivých dielov z plechu, opravy poškodených miest zváraním, vyrovnávaním a brúsením, tmelenie a brúsenie tmelených plôch, oprava drobných poškodení laku karosérií a skríň vozidiel, demontáž a montáž elektrotechnických častí vozidiel a ich zapojenie do obvodu, zhotovovanie jednotlivých dielov karosérií vyklepávaním plechov a laminovaním, kontrola geometrie karosérií, skríň a podvozkov vozidiel po opravách, ošetrovanie a údržba príslušného vybavenia, strojov a nástrojov.

Kód a názov ŠVP

23, 24 Strojárstvo a ostatná kovospracúvacia výroba II

Názov ŠkVP

Autoopravárenské služby

Školský vzdelávací program

2487 H 03 autoopravár - karosar.pdf

Kód a názov študijného odboru

2487 H 03 autoopravár - karosár

Dĺžka štúdia

3 roky

Forma štúdia
           Denná

Vstupné požiadavky na štúdium

Úspešné ukončenie základnej školy

Splnenie prijímacích kritérií

Zdravotná spôsobilosť uchádzača o štúdium

Spôsob ukončenia štúdia
           Záverečná skúška
        Doklad o dosiahnutom vzdelaní

Vysvedčenie o záverečnej skúške

Výučný list

Poskytnutý stupeň vzdelania

Stredné odborné vzdelanie ISCED 3C

Možnosti pracovného uplatnenia absolventa

Servis a opravy automobilov, výroba automobilov.

Nadväzná odborná príprava
           Študijné odbory nadstavbového štúdia pre absolventov trojročných učebných odborov nadväzujúcich na predchádzajúci odbor štúdia – úplné stredné odborné vzdelania na úrovni ISCED 3A.
      • Naspäť na ponuku odborov